PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 18. maijs

Ēriks, Inese, Inesis

11968.jpeg
Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Kanceleja
Patlaban nav skaidrs pedagogu atalgojuma publiskošanas mērķis, bet, ja tas tiks īstenots, tas jādara korekti.

Tā uzskata Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Saeima pagājušajā nedēļā galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, atbalstot deputāta Inta Dāldera priekšlikumu, ka būs jāpublicē arī valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku, tostarp skolotāju atalgojums.

Vanaga norādīja, ka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums jau tagad nosaka, ka ir atļauts publicēt atalgojumu pa amatu grupām. Savukārt pagājušajā nedēļā pieņemtajos grozījumos īsti neesot saprotams algu publiskošanas mērķis, kas attiecināms uz pedagogiem.

"Ja to dara arī pedagogiem, mūsuprāt, ir jāparādās arī slodzei. Tas nav mazsvarīgi, jo, ja skolotājs vairākās skolās strādā nepilnas slodzes darbus, tad, neparādot slodzes, neparādīsies arī kopējā aina. Informācijai būtu jāparādās atbilstoši personas kodam, proti, par katru personu un visām vietām, kur tā strādā," teica I.Vanaga.

Viņa atgādināja, ka to, kādu amatu atalgojumi tiks publiskoti, lems valdība. I.Vanaga uzsvēra, ka aktuālas informācijas uzturēšana par daudzu tūkstošu pedagogu atalgojumu palielina slodzi izglītības iestādei.

"Mēs saprotam, ka tas ir valsts finansējums un prasība parādīt tā izlietojumu, taču tad tas jādara korekti, turklāt tad publiskojot visu, tostarp ugunsdzēsēju, policistu un mediķu algas," teica I.Vanaga.

LIZDA vadītāja norādīja, ka patlaban nav saprotams, kā tiks risināts jautājums par privātajām izglītības iestādēm, kur vismaz daļu no pedagoga saņemtās algas maksā valsts. "Vai atspoguļosies tikai viena daļa? Vai pirmsskolas izglītības iestādes, kas nespēj pašas nodrošināt vietas un daļu no naudas pārskaita privātajām izglītības iestādēm, arī tiks iekļautas?" vaicāja I.Vanaga.

Vienlaikus viņa neizslēdza iespēju, ka atalgojuma publiskošana var radīt satraukumu sabiedrībā.

I.Vanaga solīja, ka tad, kad pie šī jautājuma ķersies Ministru kabinets, LIZDA sekos tam, ka tiks vērsta uzmanība uz iespējamajiem riskiem, kā arī tiks mēģināts saprast šāda regulējuma mērķis, informē aģentūra LETA.