PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 15. jūlijs

Egija, Egmonts, Egons, Henrihs, Henriks

10650.jpeg
Foto: Reinis Inkēns / Saeimas Kanceleja
Vairākas publiskajā telpā izskanējušās interpretācijas par Izglītības likuma grozījumiem ir tukšas spekulācijas.

Tā preses konferencē pavēstīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, runājot par grozījumiem, kas paredz iespēju no darba atbrīvot Latvijai nelojālus pedagogus un skolu vadītājus.

Pēc viņa teiktā, pēdējā laikā ir izskanējušas diezgan daudzas spekulācijas par to, kas jauns ir parādījies Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītajos Izglītības likuma grozījumos, informē aģentūra LETA.

"Par dažiem komentāriem man bija patiess izbrīns, tāpēc uzskatu, ka nepieciešams skaidrojums par to, kas skar pedagogu un direktoru darbu. No IZM nav nācis absolūti nekas jauns saturiskā nozīmē, jo jau tagad Izglītības likums nosaka, kādas personas ir tiesīgas strādāt par skolas vadītāju vai pedagogu," sacīja K.Šadurskis.

Viņš uzsvēra, ka likumā jau ietvertās normas ir kā ierobežojumi, tā arī pienākumi šiem izglītības darbiniekiem.

Politiķis uzsvēra, ka likuma grozījumi paredz vienīgi procesuālu skaidrojumu tam, kas notiek, ja ir konstatēti pārkāpumi. Līdz šim bija tā, ka pat pēc ekspertu slēdziena nekas nenotika - ja tika konstatēts, ka pedagogs ir nelojāls valstij, viņš varēja samaksāt sodu un turpināt strādāt, atzina ministrs, piebilstot, ka tādā gadījumā cieš skolēni.

"Publiskajā telpā dzirdētās interpretācijas - tās visas ir tukšas spekulācijas," sacīja ministrs. Viņš uzsvēra, ka jebkāds darba attiecību pārtraukums var notikt tikai tad, ja ir konstatēti normatīvu pārkāpumi.

"Gribu nomierināt pedagogu saimi, jo ļoti ceru, ka šiem grozījumiem būs tikai preventīvs raksturs, kas liks vienam otram direktoram apdomāt, vai ir atbalstāmas aģitācijas par militārām nometnēm, citu valstu propagandai. Ceru, ka neviens netiks atbrīvots no darba, bet, ja kāds vēlēsies turpināt ierasto praksi, tad mums būs likuma norma, kas ļaus to atrisināt," skaidroja K.Šadurskis.

"Mana dziļākā pārliecība, ka 99,9999% pedagogu strādā godprātīgi un audzina krietnus valsts pilsoņus. Nav jāuzskata, ka ir ieviesta kāda cenzūra - mēs uzticamies pedagogiem. Likums domāts tiem, kas izdomāja likumu pārkāpt," sacīja ministrs.

E-klase jau informēja, ka valdība akceptēja IZM izstrādātos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju darba devējam nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju vai pedagogu, ja tiek konstatēts, ka persona nav lojāla Latvijai un tās Satversmei vai arī izglītojamam netiek veidota atbilstoša attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.