PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 23. jūlijs

Magda, Magone, Mērija

8865.jpeg
Foto: nexusplexus / 123RF
Latvijas Vikipēdijas maratona ietvaros ir noslēdzies balsojums par Latvijā viedākajiem ļaudīm. Vislielāko balsu skaitu ieguvusi eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Tūlīt aiz eksprezidentes ierindojas zinātnieks Jānis Stradiņš, dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte, mācītājs Juris Rubenis, kā arī zinātnieks Vjačeslavs Kaščejevs, apkopots Norvik Bankas rosinātā balsojumā, kurā piedalījās 930 cilvēku.

"Maratona mērķis ir veicināt bezmaksas enciklopēdijas Vikipēdija latviešu valodā papildināšanu un izmantošanu. Aicinot balsot par Latvijā viedākajiem ļaudīm, mēs lieku reizi atgādinām, cik bagātā zemē dzīvojam un, minot sabiedrībā zināmus cilvēkus, pievēršam cilvēku uzmanību tam, cik liela ir izglītības un zināšanu vērtība. Mūsu rosinātā maratona ideja ir ne tikai papildināt Vikipēdiju ar jauniem rakstiem, bet arī uzsvērt zināšanu pieejamības nozīmi, kas veicina ikviena iespējas būt zinošākam, gudrākam, sekmīgākam," norāda Norvik Bankas Valdes priekšsēdētājs Olivers Bramvels.

Balsojuma rezultāti liecina, ka eksprezidente Vaira Vīķe – Freiberga pirmajā vietā ierindojusies ar 29% balsu, tūlīt aiz viņas akadēmiķis un zinātņu vēsturnieks Jānis Stradiņš ar 12%, dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte ar 8%, pēc viņas mācītājs Juris Rubenis ar 7% un visbeidzot fiziķis un zinātnieks Vjačeslavs Kaščejevs ar 6% balsu.

Balsojumam tika izvirzīti arī komponists Raimonds Pauls, sociālantropologs, pasniedzējs Roberts Ķīlis, rakstnieks un tulkotājs Roalds Dobrovenskis, publiciste, rakstniece, žurnāliste Marina Kosteņecka, kā arī bijušais Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš.

Balsojumam tika izvirzīti cilvēki, kuri ir izglītoti, profesionāli, ar labu reputāciju, kā arī sabiedrībā labi atpazīstami.

No šā gada marta Latvijā tiek aktīvi popularizēta sabiedrības iesaiste Vikipēdijas papildināšanā latviešu valodā. Tas nepieciešamas, lai veicinātu latviešu valodas lietošanu mācību un izziņas procesā.

Kopš kampaņas sākuma šī gada martā, Vikipēdijas rakstu skaits ir ievērojami pieaudzis - no aptuveni 400 rakstiem mēnesī līdz aptuveni 1000 rakstiem mēnesī. Pašlaik Latvijas Vikipēdijā ir vairāk nekā 61 tūkstotis rakstu, kas nu jau pārsniedz rakstu skaitu Latvijas padomju enciklopēdijā. Tomēr aizvien vēl būtiski atpaliekam no kaimiņiem Lietuvas (172 tūkstoši rakstu) un Igaunijas (135 tūkstoši rakstu).