PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 18. maijs

Ēriks, Inese, Inesis

5841.jpeg
Foto: 123RF Stock Photo
Jauniešu izvēli, kuri par nākotnes profesiju sāk domāt tikai pēc skolas izlaiduma balles, var sašķobīt virkne no viņiem neatkarīgu faktoru.

Ir daļa jauniešu, kas savu nākotnes profesiju un studiju programmu, mērķtiecīgi sekojot savam sapnim, izvēlas labu laiku pirms vidusskolas beigšanas. Bet ir arī daļa, ievērojami lielāka par pirmo, kuru nākotni nosaka budžeta vietu skaits, augstskolas prestižs, draugu un vecāku viedoklis vai pat pašas mācību iestādes reklāmas saturs. Šā gada augstskolu uzņemšanas rezultāti jaunas tendences nerāda – sekojot stereotipiem sabiedrībā, jauniešu masas nebeidz gāzties vadības zinību, komunikācijas un tiesības zinātņu studiju virzienos, vēsta laikraksts Diena.

To jauniešu izvēli, kuri par savu nākotnes profesiju sāk domāt tikai pēc vidusskolas izlaiduma balles nosvinēšanas, var sašķobīt virkne no viņiem neatkarīgu faktoru. Noteicoša loma var būt ne tikai izvēlētās profesijas atalgojumam, profesoru vārdam un augstskolas piedāvātā papīra vērtībai, bet arī gaidāmajai daiļā dzimuma proporcijai un naktsdzīvei mācību iestādes apkārtnē. 

Lai izvairītos no populāro jomu speciālistu pārprodukcijas, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Karjeras attīstības atbalsta nodaļas speciāliste Jeļena Šaitere, pirmkārt, iesaka vecākiem sekot līdzi bērna karjeras izvēlei, jo savas atvases dotības un vājās puses viņi pārzinot vislabāk. NVA speciālisti ikdienā redz to, ka vecāku viedokļa nozīmi karjeras izvēlē nomaina vienaudžu iespaids. "Ja vecāks sponsorē bērna studijas, tad varbūt viņa viedoklis ir noteicošs, bet jaunieši karjeras izvēlē šobrīd ļoti daudz ietekmējas no saviem vienaudžiem. Uzklausīt draugu viedokli nav tas labākais, ja klases autoritāte izvēlas iet uz juristiem, tad arī visa klase draudzīgi ies uz juristiem," stāsta NVA speciāliste. Profesijas izvēlei uzmanība esot jāpievērš jau bērnudārzā, jo tad vecāks var sākt apzināt sava bērna talantus, ko nākotnē var realizēt karjerā.