PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

Pediatre: bērns noguris, slikti ēd un bieži slimo? Iemesls var būt dzelzs trūkums
Pediatre: bērns noguris, slikti ēd un bieži slimo? Iemesls var būt dzelzs trūkums
Foto: Canva.com/carmonaguerrero

Dzelzs ir cilvēka organismam vitāli svarīga minerālviela. Tā nepieciešama asinsradei un DNS sintēzei, imūnajai un nervu sistēmai, kā arī matu, ādas un nagu veselībai. Dzelzs ir nepieciešama normālai bērna augšanai, psihomotorajai un kognitīvajai attīstībai.

Kādi simptomi liecina par dzelzs deficīta anēmiju, kas ir diezgan izplatīta bērniem, un kā rīkoties, ja bērnam ir konstatēts dzelzs deficīts, skaidro sertificēta pediatre Sanita Mitenberga.

Dzelzs anēmija organismā rodas, vispirms pazeminoties dzelzs rezervēm (feritīnam) un pēc tam arī hemoglobīna līmenim. Dzelzs deficīta atklāšanai klīniski nozīmīgi ir noteikt feritīna līmeni asinīs kopā ar citiem dzelzs metabolisma rādītājiem.

Dzelzs ir svarīga ar to, ka tā piegādā skābekli smadzenēm, tāpēc par dzelzs trūkumu var liecināt tādas pazīmes kā enerģijas izsīkums, nogurums, nemiers, atmiņas traucējumi, arī nagu un matu trauslums.

Viena no biežākajām vecāku sūdzībām, ar ko sastopos savā praksē, ir bērna ēstgribas trūkums, pastiprināta vēlme pēc neveselīgas pārtikas, bieža slimošana. Smagākos gadījumos, pazeminoties hemoglobīna līmenim, arī bālums, nogurums, grūtības koncentrēties, apātija.

Loģiski, ka vecāki vēlas saprast, kāpēc bērnam rodas dzelzs un feritīna deficīts. Es esmu novērojusi, ka visbiežāk tā ir vienveidīga ikdienas ēdienkarte – vecāki sūdzas, ka bērns daudz ko negrib ēst –, arī pārmērīga (virs 700 ml) govs piena produktu, tostarp saldināto jogurtu, lietošana. Dzelzs daudzums govs piena produktos ir neliels, savukārt kalcijs traucē dzelzij uzsūkties. Bērniņš sūdzas par sāpēm vēderā, dažkārt novērojams svaigu asiņu piejaukums fēcēs, ir pozitīva fēču analīze uz slēptajām asinīm, bet – tas ne vienmēr liecina par govs piena nepanesību, bet par pārmērīgu šī produkta lietošanu uzturā un sakairinātu kuņģa zarnu traktu.

Protams, jāatceras, ka dzelzs uzsūkšanās  traucējumi var būt saistīti ne tikai ar pārtiku, bet arī ar smagākām saslimšanām, piemēram, celiakiju vai Krona slimību. Bet šādas hroniskas saslimšanas tiek novērotas gastroenterologa un ģimenes ārsta uzraudzībā, kuri tad arī nosaka, kā papildus uzņemt dzelzi.

Daudzi vecāki jautā, kādas bērna sūdzības  vai simptomi norāda, ka būtu vēlams pārbaudīt dzelzs deficīta līmeni asinīs. Es teiktu, ka šādas analīzes nepieciešams veikt, ja bērnam ir vērojams svara deficīts un augšanas aizture, sagurums, slikta apetīte, ja bērns bieži slimo (katra slimošana var samazināt dzelzs un feritīna līmeni asinīs), ja bērns ir bāls (lūpas un acu gļotāda ir bāla). Arī tad, ja bērnam ir pārāk liela fiziskā un emocionālā slodze, maz svaiga gaisa, ir enerģijas trūkums un sūdzības par galvassāpēm. Tāpat dzelzs līmeni asinīs noteikti vajadzētu pārbaudīt bērniem, kuru vecāki atbalsta veģetāru vai vegānu dzīvesveidu un visa ģimene uzturā nelieto gaļas produktus, jo, kā zināms, no augu valsts produktiem dzelzs organismā uzsūcas sliktāk nekā no dzīvnieku valsts produktiem. Ģimenēs ar pārdomātu un sabalansētu ēdienkarti bērniem dzelzs deficīts sastopams retāk.

Kas traucē dzelzs uzsūkšanos organismā? Cilvēka organisms dzelzi ar uzturu spēj uzņemt divos veidos: hēma jeb divvērtīgās dzelzs – Fe (II) un nehēma jeb trīsvērtīgās dzelzs – Fe (III) veidā. Hēma dzelzs atrodama dzīvnieku izcelsmes produktos (gaļa, zivis, jūras produkti), savukārt nehēma dzelzi satur gan dzīvnieku, gan augu izcelsmes produkti (graudaugi, pākšaugi, rieksti, sēklas, dārzeņi, augļi).

Lai gan hēma dzelzi ķermenis spēj vieglāk absorbēt un nogādāt asinsritē (cilvēka organisms spēj uzņemt līdz pat 30% no dzīvnieku produktos esošā dzelzs daudzuma, bet no augu produktiem – aptuveni 10–15%), ikdienas ēdienkartē ir svarīgi iekļaut abu veidu dzelzi.

Vielas, kas kavē dzelzs uzsūkšanos, sauc par inhibitoriem, un četri galvenie inhibitori ir: fitāti, kas sastopami daudzos augu valsts produktos (graudaugos, pākšaugos), polifenoli, kas arī sastopami dažādos augu valsts produktos, kā arī kalcijs (ir pierādīts, ka tam ir negatīva ietekme uz abu veidu dzelzs absorbciju) un dažas dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas (kazeīns, sūkalas). Arī sojas pupu olbaltums samazina dzelzs absorbciju.

Vislabāk dzelzs uzsūcas kopā ar C vitamīnu, tāpēc produktus ar augstu dzelzs koncentrāciju vēlams uzņemt kopā ar dārzeņiem, kas satur daudz C vitamīna.

Ja bērniņam asins analīzēs nekādu citu izmaiņu nav, tikai dzelzs un feritīna rādītāji ir pie zemākām robežām, un ir sūdzības par bērniņa vispārējo veselības stāvokli, iesaka lietot dabiskas izcelsmes dzelzi saturošus produktus. Taču, ja asins analīzēs ir jau nopietnākas izmaiņas, tad, protams, ir jāsāk lietot dzelzi saturošie uztura bagātinātāji, ko tad parasti iesaka ģimenes ārsts vai pediatrs.

Lietojot dažādus dzelzs medikamentus vai uztura bagātinātājus, ļoti bieži ir iespējamas nevēlamas blakusparādības – gan vēdera izejas traucējumi (aizcietējumi, caureja, sāpes vēderā, melni izkārnījumi), gan slikta dūša un  zobu krāsošanās.

Vecāki, protams, ir ieinteresēti izvēlēties tādu dzelzs produktu, kas ne tikai nodrošinātu maksimālu uzsūkšanos, efektīvi mazinātu dzelzs deficītu un palīdzētu uzturēt normālu dzelzs līmeni, bet arī nekairinātu gremošanas traktu, saudzīgi iedarbotos uz vēderu, neradītu aizcietējumus, caureju. Tāpēc es saviem mazajiem pacientiem iesaku pašmāju farmācijas zīmola LYL love your life® jaunāko produktu, augsti biopieejamas dzelzs avotu – F26 SPRAY® iron boost spreja formā. Jo klīniskā pētījumā ir pierādīts, ka 55% bērnu, kuri lietoja F26 SPRAY® iron boost, pēc 12 nedēļām feritīna līmenispaaugstinājās virs 20 µg/l. Arī hemoglobīna līmenis, hematokrīts un eritrocītu skaits ievērojami paaugstinājās. [1]

F26 SPRAY® iron boost ir Latvijā pirmā un vienīgā spreja formas izsmidzināmā dzelzs ar pētījumos apstiprinātu mērķtiecīgu piegādi – pateicoties inovatīvai tehnoloģijai mikronizācijai un mikrokapsulēšanai, dzelzs daļiņas atbrīvojas tur, kur mērķēti paredzēta uzsūkšanās organismā, proti, zarnās. Tāpēc tā darbojas efektīvāk par ierastajiem dzelzs avotiem un, kā atklāj pētījums, paaugstina feritīna līmeni par 80%.[2]

Vecāki un pediatri norāda, ka svarīgākais ieguvums, lietojot šo produktu, ir – tas ir ērti dozējams bērniem jau no 1 gada vecuma, to drīkst lietot neatkarīgi no maltītes jebkurā diennakts laikā, tas nerada nevēlamas blakusparādības (nekairina gremošanas traktu, nerada aizcietējumus, caureju), turklāt tam ir nevainojama garša (atšķirībā no ierastajiem šķidrās dzelzs produktiem, kam piemīt metāliska pēcgarša), un tas arī nekrāso zobus (nav nepieciešams uzdzert ūdeni).

Un vēl vecāki stāsta, ka jau divas nedēļas pēc F26 SPRAY® iron boost lietošanas bērnam ievērojami uzlabojas apetīte. Tas ir viens no būtiskākajiem rādītājiem, ka esam uz pareizā ceļa! Bet ir svarīgi atcerēties, ka arī tad, kad asinsaina jau ir uzlabojusies, šo dzelzs produktu ir jāturpina lietot vismaz trīs mēnešus.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

 

1 Zečkanović, A., el al. Nutrients 2021, 13, 1087.

2 Blanco-Rojo R, et al. British Journal of Nutrition. 2011;105(11):1652-1659.

Reklāmraksts