PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2024. gada 22. maijs

Emīlija

6676.jpeg
Foto: Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Valsts policijai (VP) likums nedod tiesības vērsties pret studiju noslēguma darbu tirgošanu, tāpēc likumsargi iesaka šo problēmu risināt augstskolu iekšienē, informēja VP.

VP preses pārstāve Simona Grāvīte skaidroja, ka pēc būtības vienas personas piedāvājums studentu vietā uzrakstīt, piemēram, studiju noslēguma darbu pats par sevi nav prettiesiska darbība, vērtējot to kriminālprocesa vai administratīvā pārkāpuma procesa kontekstā.

"Ne Krimināllikums, ne Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss neparedz atbildību par šādu darbību, tādējādi Valsts policijai nav iespēju vērsties pret šādiem pakalpojumu sniedzējiem vai pakalpojuma izmantotājiem," norādīja S. Grāvīte.

VP norādīja, ka studiju darbu pirkšana ir akadēmiskā godīguma jautājums, kas jārisina augstskolas iekšienē, paredzot iekšējos normatīvajos aktos kārtību, kādā tiek konstatēti akadēmiskā godīguma pārkāpumi un sekas, kas iestājas, ja tiek konstatēts šāds pārkāpums.

Jau ziņots, ka bijušais Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis, kurš patlaban ir šīs augstskolas zinātņu prorektors, paudis satraukumu par sludinājumu portālos ievietotajiem sludinājumiem par iespēju studentu vietā uzrakstīt studiju noslēguma darbus.

Viņaprāt, šādam biznesam nevajadzētu pastāvēt ne legāli, ne nelegāli, savukārt akadēmiskajam godīgumam ir jākļūst par Latvijas augstākās izglītības sistēmas vienu no pamatakmeņiem, informē aģentūra LETA.

"Par to jārunā, tas jāieaudzina un par to daudz lielāka atbildība jāuzņemas mums, pasniedzējiem," norādīja A. Barševskis. Prorektors ir sazinājies ar Valsts policiju, lai saprastu, ko iespējams darīt, lai "izskaustu šo biznesa veidu kā sugu".

A. Barševskis arī uzsvēra, ka augstskolu iekšējos normatīvajos aktos ir jābūt paredzētām sekām, kas studentam iestājas, ja tiek konstatēts, ka studiju darbs ir nopirkts. Patlaban ir noteiktas sekas situācijām, kad studentu darbos tiek konstatēts plaģiāts. "Manuprāt, par studiju darbu pirkšanu jābūt bargākajam sodam - atskaitīšanai," pauda A. Barševskis.

Sludinājumu portālā "ss.com" patlaban izvietoti teju 300 sludinājumi ar piedāvājumiem palīdzēt rakstīt vai studentu vietā uzrakstīt studiju noslēgumu darbus. Sludinājumu sadaļā tāpat tiek pārdoti arī jau izstrādāti darbi, norādot to tēmu. Ne visos sludinājumos ir norādītas cenas, taču no atsevišķiem sludinājumiem var noprast, ka eseju rakstīšana var izmaksāt dažus desmitus eiro, taču studiju noslēgumu darbu - kursa darbu, bakalaura darbu, maģistra darbu - izstrāde var izmaksāt arī vairākus simtus eiro. Sludinājumu tekstos bieži tiek norādīts, ka darbus raksta speciālistu komanda, turklāt nereti uzrakstīt studiju darbu varot arī ļoti īsā termiņā.