Profesionālo skolu audzēkņu profesionālajā kvalifikācijā būtiska loma ir kvalitatīvas prakses iespējām reālās darba vietās, pildot reālus darba uzdevumus.

To šodien Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) rīkotajā konferencē "Nozaru un darba devēju loma profesionālās izglītības attīstībā" uzsvēra Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktors Jānis Gaigals.

VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Lietaviete informēja ka, pašlaik valdības noteikumos par izmaksām uz vienu izglītojamo ir iekļauts finansējums prakses īstenošanai, bet valsts budžetā piešķirtie līdzekļi ir mazāki par nepieciešamajiem, tādēļ izglītības iestādēm nav finanšu līdzekļu prakšu nodrošināšanai, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Poligrāfijas un izdevējdarbības, papīra un papīra izstrādājumu ražošanas un datordizaina nozaru ekspertu padomes loceklis un Jelgavas tipogrāfijas priekšsēdētājs Juris Sīlis uzsvēra, ka ir nepieciešams rast resursus prakšu organizēšanai, jo materiālā bāze tehnoloģiju jomā atpaliek par vairākiem gadu desmitiem, tādēļ prakse ir iespējama tikai uzņēmumos, kuros ir dārga un jaudīga tehnika.
Viņš norādīja, ka jauniešu iegūtās zināšanas un prasmes neatbilst darba tirgus prasībām, tādēļ ir jāpilnveido izglītības programmu saturs.

Runājot par datordizaina jomu, viņš atzina, ka jauniešiem ir labas mākslinieciskās, bet nepietiekamas tehniskās zināšanas, tādēļ vajadzētu palielināt tehnisko un tehnoloģisko kompetenču apjomu izglītības programmās. Sīlis sacīja, ka pašlaik mākslinieki nav sagatavoti darbam ražošanā, tādēļ būtu jānodrošina iespējas praktizēties uzņēmumos un jāveicina starpdisciplināro izglītības programmu veidošana.

Savukārt par veiksmīgas prakses piemēru stāstīja kokrūpniecības nozares ekspertu padomes pārstāvis Jānis Mārciņš. Sākoties ekonomiskajai krīzei, kokrūpniecības nozarē strādājošo skaits ir samazinājies aptuveni par 20 000, taču jau 2010.gadā ir izdevies nozares neto apgrozījumu nodrošināt 2007.gada līmenī.