PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 21. jūlijs

Meldra, Meldris, Melisa

5757.jpeg
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" likvidējamās Vladimira Lindermana partijas "Par dzimto valodu" aktīvists Deniss Barteckis sācis parakstu vākšanu par bilingvālās izglītības saglabāšanu.

Viņš mudina iebilst pret "Izglītības un zinātnes ministrijas nodomiem visās nacionālo minoritāšu vidusskolās ieviest mācības latviešu valodā".

"Ja tiks īstenoti izglītības ministra Kārļa Šadurska plāni, mēs riskējam nodarīt nelabojamu kaitējumu izglītības kvalitātei. Mūsu bērnu izglītībai. Mūsu bērniem," teiks iniciatīvas pieteikumā.

Idejas autors pieņēmis, ka reformas rezultātā bērniem būs grūtāk apgūt mācību materiālu, tāpēc viņu zināšanas, salīdzinot ar latviešu bērniem, kuri mācīsies savā dzimtajā valodā, pasliktināsies. "Apgūt zinātņu pamatus, piemēram, ķīmijā vai fizikā, valodā, kas nav dzimtā, ir grūtāk," pārliecināts D.Barteckis. Tāpat viņam neesot saprotams, kā un kurš krievu tautības bērnam latviešu valodā skaidros angļu valodas gramatiku.

D.Barteckis sašutis, ka K.Šadurskim neesot skaidra un sabiedrībai izklāstīta reformas īstenošanas plāna, kā arī cilvēkresursu. Viņš atsaucas uz Valsts prezidents Raimonda Vējoņa atziņu par to, ka, ja reforma tiks ieviesta tūlīt, var rasties problēmas skolotāju sagatavošanā.

"Gan mums, gan jums ir pilnīgi skaidrs, ka jautājumi par valodu vienmēr parādās dienaskārtībā tieši pirms vēlēšanām. Neļausim padarīt mūsu bērnus par sīknaudu politiķu rokās!" iniciatīvas pieteikumā pauž D.Barteckis.

Kā ziņots, 6.oktobrī K.Šadurskis paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Īsi pirms tam nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK paziņoja, ka aicinās koalīcijas partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā, informē aģentūra LETA.

Pēc šo jautājumu apspriešanas koalīcijas sēdē Ministru prezidents Māris Kučinskis norādīja, ka valdošā koalīcija sagaida pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā. Drīzumā no izglītības un zinātnes ministra tiek gaidīts informatīvais ziņojums un iespējamie likumu grozījumi, par kuriem tiks diskutēts.