PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

Skolēni aicināti startēt Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādē
Skolēni aicināti startēt Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādē
Foto: RSU
Labi pārzini dabaszinātņu priekšmetu teoriju vai esi prasmīgs eksperimentētājs? Esi spēcīgs vienā dabaszinātņu priekšmetā vai vienlīdz labi pārzini visus? Gribi izaicināt un pārbaudīt sevi starptautiskā vidē? Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiāde ir domāta tieši tev!

Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiāde (European Olympiad of Experimental Science / EOES) ir multidisciplināra, integrēta komandu olimpiāde dabaszinātnēs 15 – 17 gadu veciem jauniešiem. Tās uzdevumi ir problēmorientēti un balstīti galvenokārt uz eksperimentālajiem un praktiskajiem darbiem bioloģijā, ķīmijā, fizikā, kā arī netieši matemātikā, informācijas tehnoloģijās, vides un citās zinātnēs. Lai izvēlētu jaudīgākos jauniešus, kas Latviju pārstāvēs olimpiādes finālā Čehijā, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) februārī un martā rīkos pirmās divas olimpiādes kārtas, piedalīties aicinot Latvijas skolu 8. – 11. klašu skolēni, kas līdz 2021. gada 31. decembrim nebija sasnieguši 17 gadu vecumu.

Konkursa pirmā kārta noritēs 19. februārī tiešsaistē RSU sistēmā estudijas.rsu.lv, iekļaujot gan atvērtus, gan vairākizvēļu jautājumus par bioloģiju, ķīmiju un fiziku, kas pārbaudīs skolēnu spējas orientēties iepriekš nepazīstamās dabaszinātņu tēmās, analizēt problēmsituācijas, veikt aprēķinus un loģiski spriest.

Labākie 40 dalībnieki tiks aicināti startēt konkursa otrajā kārtā, kas norisināsies martā un pie labvēlīgas epidemioloģiskās situācijas plānota klātienē augstskolas telpās. Otrajā atlases kārtā dalībnieki individuāli veiks praktiskos darbus ķīmijā, bioloģijā, fizikā, parādot savas iemaņas praktisko eksperimentu veikšanā, kā arī prasmi iegūt, apstrādāt un interpretēt rezultātus.

Pēc otrās atlases kārtas tiks noteikti 12 labākie skolēni, kas turpinās gatavošanos dalībai starptautiskajā olimpiādē, kas plānota Čehijā, Hradeckrāloves pilsētā, no 2022. gada 8. līdz 14. maijam. Latvijas izlasi olimpiādē pārstāvēs seši skolēni un trīs priekšmetu mentori.

Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādes norisi koordinē Luksemburgā bāzētā nevalstiskā organizācija EOES Association ar mērķi popularizēt dabaszinātnes starp Eiropas valstu skolēniem, rodot un attīstot šajā jomā talantīgus jauniešus. Olimpiādē aicināti piedalīties jaunieši no 27 Eiropas valstīm. Pērn olimpiādē skolēni pētīja akāciju medus fizikālās īpašības un tajā esošos savienojumus, labākos rauga augšanas apstākļus, Donavas pietekas Tisas ūdens sastāvu un tās krastos esošās smiltis, kā arī veica citus praktiskos uzdevumus.

Olimpiāde Latvijā tiek rīkota sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru. Pērn Latviju olimpiādē pārstāvēja divas komandas, un abas ieguva sudraba medaļas. Tā kā EOES olimpiādē viena kaluma medaļas saņem vairākas komandas, Latvijas sasniegumi ierindojami vienkopus ar Beļģijas, Nīderlandes un Igaunijas komandām. Zelta medaļu pērn ieguva komanda no Ungārijas.

Lasi plašāk un piesakies līdz 8. februārim šeit.

EEZO_2021_Relizei_01.JPG