PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 28. maijs

Vilhelms, Vilis

8007.jpeg
Foto: Lizda.lv
Pedagogi vēlētos aktīvāku Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pozīciju tās biedru interešu aizstāvībā.

Ziņu aģentūras LETA aptaujātās LIZDA dalīborganizācijas atzinušas, ka izteiktāka aizstāvība pietrūkst tieši jaunā atalgojuma modeļa izstrādes gaitā.

"LIZDA vadībai būtu jāieņem kategoriskāka pozīcija un jāpieprasa IZM konkrētas atbildes uz pedagogus interesējošiem jautājumiem, īpaši tiem, kas skar jauno pedagogu darba samaksas modeli," aģentūrai LETA sacīja Talsu starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Inta Libreiha.

Komentējot to, kāpēc rosinājums rīkot izglītības darbinieku streiku nāca no 99 izglītības iestādēm, nevis no arodorganizācijas valdes, I. Libreiha norādīja, ka to nevar traktēt kā organizācijas vadības vājumu vai šķelšanās pazīmes. Viņa uzsvēra, ka šāds process esot tikai dabisks, jo par reālo pedagogu situāciju labāk zinās vietējās organizācijas, kuras savukārt par to ziņo vadībai.

Madonas starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Dace Caune skaidroja, ka iespaids par to, ka LIZDA darot nepietiekoši, pārstāvot pedagogu intereses modeļa izstrādē, varētu tikt skaidrots ar tās nelielo pārstāvniecību modeļa izstrādes darba grupā, kā rezultātā LIZDA apkopotie un izteiktie priekšlikumi ne vienmēr tiek saklausīti un ņemti vērā.

Tomēr D. Caune norādīja, ka starp reģionālajām dalīborganizācijām un LIZDA valdi pastāv komunikācijas trūkums, kā rezultātā par atsevišķiem tās viedokļiem un lēmumiem var uzzināt nevis no pašas valdes, bet no medijiem. Taču, kā uzsvēra Caune, arī šis problēmjautājums tiekot risināts un LIZDA valde piedāvā arvien plašāku un detalizētāku informāciju.

Savukārt Jēkabpils starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Inga Ermansone norādīja, ka LIZDA, pretēji pret to vērstajiem pārmetumiem par sabiedrības musināšanu, pilda savu tiešo pienākumu - paust biedru viedokli. I. Ermansone pauda, ka LIZDA nevar uzņemties Izglītības un zinātnes ministrijas uzdevumus, piemēram, rodot pedagogu algām nepieciešamo papildu finansējumu, tādējādi radot priekšstatu par pilnvērtīgu arodbiedrības biedru interešu aizstāvību.

E-klase jau informēja, ka LIZDA saņēmusi 99 izglītības iestāžu pieteikumus sākt streiku, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē informēja arodbiedrības priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško.