PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 01. maijs

Ziedonis

8187.jpeg
Foto: Indulis Pelnēns/ Publicitātes foto.
Aizvadītajā mācību gadā 16 Eiropas valstīs, tajā skaitā Latvijā, skolotāju algas tikušas samazinātas vai iesaldētas un tikai puse Eiropas valstu pedagogu saņēma piemaksas par skolēnu sekmību.

Kā aģentūru Valsts izglītības attīstības aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Lietaviete, saskaņā ar Eiropas Komisijas publicēto Eurydice pētījumu Skolotāju un izglītības iestāžu vadītāju algas un piemaksas Eiropā, 2011./12.mācību gads budžeta ierobežojumi un taupības pasākumi pagājušajā gadā visvairāk ietekmējuši skolotājus Īrijā, Grieķijā, Spānijā, Portugālē un Slovēnijā.

Skolotāju algas Bulgārijā, Kiprā, Igaunijā, Francijā, Ungārijā, Itālijā, Latvijā, Lietuvā, Apvienotajā Karalistē, Horvātijā un Lihtenšteinā ir nedaudz pazeminājušās vai palikušas nemainīgas.

Eurydice pētījumā parādīts, ka caurmērā Eiropā ekonomikas krīze sākusi ietekmēt skolotāju atalgojumu no 2010.gada vidus un aizvien vairāk valstis samazinājušas gan algas, gan piemaksas, piemēram, atvaļinājumu pabalstus un prēmijas. Grieķija samazinājusi skolotāju pamatalgas par 30%, Īrijā 2011.gadā samazināja jauno skolotāju algas par 13%, Spānijā 2010.gadā algas tika samazinātas par aptuveni 5% un kopš samazināšanas netika indeksētas.

Eiropā lielākoties pieredzējušo skolotāju maksimālais atalgojums ir divreiz lielāks par to, ko saņem viņu jaunie kolēģi. Ņemot vērā, ka maksimālo atalgojumu var saņemt vidēji pēc 15 līdz 25 darba gadiem, skolotāju organizācijas uztraucas, ka šāda sistēma varētu atturēt jauniešus apgūt konkrēto profesiju, secināts pētījumā.

Pētījumā atklāts, ka, lai gan visas valstis apgalvo, ka galvenā prioritāte ir skolēnu sekmības rādītāju uzlabošana, tikai pusē Eiropas valstu, to skaitā Latvijā, piešķir piemaksas skolotājiem, balstoties uz pozitīviem mācīšanas rezultātiem vai skolēnu sekmēm.