Vairāk nekā pusei no tām šis, ļoti iespējams, būs pēdējais mācību gads, vēsa laikraksts Neatkarīgā Rīta Avīze. "Tas gan ir tikai darba variants, un saraksts var papildināties vai arī mainīties statuss kādai no pieteiktajām izglītības iestādēm," teic IZM pārstāve Sanita Treimane. Pašlaik paredzēts reorganizēt 11 iestādes (pērn 14), kuras apvienos, pārveidos par sākumskolām vai bērnudārziem, bet slēgt deviņas (pērn 2).

Jāteic, ka pašvaldības plānotās pārmaiņas noformulējušas dažādi – daļa zem vārda reorganizācija vai apvienošana paslēpusi to pašu slēgšanu. Piemēram, Tērvetes pamatskolu apvienos ar Augstkalnes vidusskolu, taču patiesībā – slēgs. Tāpat ir ar Puikules pamatskolu Alojas novadā, kuru pievieno Alojas Ausekļa vidusskolai.

Ministrija pašlaik no visa saraksta ir saskaņojusi sešu iestāžu statusa maiņu – Bebrenes vidusskolas un Bebrenes profesionālās vidusskolas apvienošanu, Bukaišu pamatskolas un Tērvetes pamatskolu reorganizāciju un triju likvidāciju – Jelgavas 1. pamatskolas, Silajāņu pamatskolas un Rīgas Būvniecības vidusskolas.

Bukaišu pamatskolas, kura drīzumā svinēs savu 155 gadu jubileju, direktors Aldis Tīsenkopfs atzīst, ka mēģinot vismaz iestādi saglabāt kā sākumskolu, pārveidojot par Augstkalnes vidusskolas struktūrvienību. Sākumā jau izskatījies, ka skolas liktenis būs kā Tērvetes pamatskolai un to slēgs. Taču audzēkņu vecāki esot atbalstījuši skolotāju kolektīva priekšlikumu un piekrituši sūtīt bērnus šeit arī sākumskolas variantā. Grūti gan esot aptvert, ka vēl pirms 15 gadiem zinības apguvuši apmēram 150 bērnu, bet nu jau viņu ir zem 50. "Pēdējos piecus gadus, kad bērnu skaits nokritās zem 70, jau minējām, kurš būs pēdējais. Diemžēl laukos cilvēku kļūst aizvien mazāk, daudzi aizbrauc projām, bet atgriezusies tikai viena ģimene," nopūšas skolas direktors.

Strenču novadā šīs nav pirmās pārmaiņas: jau pirms pieciem gadiem notika izglītības iestāžu reorganizācija, kad par Strenču vidusskolas filiālēm kļuva Sedas un Plāņu pamatskolas. Taču nu vietvarai kļuvis skaidrs, ka arī šādā modelī Plāņu skola vairs nav saglabājama – šogad tajā ir palikuši 19 bērni, bet nākamajā mācību gadā viņu būs vēl mazāk, un pirmajā klasē nav pieteikts neviens bērns, teic Strenču novada pārstāve Ginta Gailīte.