PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

10133.jpeg
Foto: bigandt / 123RF
Jūnija beigās varētu būt skaidrs, kādas konkrēti reformas skolās piedāvās Roberta Ķīļa vadītā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). 

28. jūnijā ar konkrētu reformu piedāvājumu klajā nāks darba grupas, kas strādā pie pārmaiņām mācību saturā un mācību procesa organizācijā. To solīja ministrijas parlamentārā sekretāre Inga Vanaga sanāksmē, kas bija veltīta pedagogu konkurētspējas celšanai.

Sanāksme atklāja, ka par izglītību atbildīgajām amatpersonām, ekspertiem un skolotājiem atšķiras uzskati par to, kādas pārmaiņas nepieciešamas skolā. Piemēram, eksperti daudz runāja par vecāku iesaisti skolas darbā, bet kāda skolotāja atzinās, ka jo enerģiskāki vecāki, jo lielāks drauds. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete ieteica baidīties nevis no enerģiskiem vecākiem, bet gan no tiem, kuri ir hiperaktīvi un negatīvi noskaņoti.

I. Vanaga sacīja, ka vecākiem skolās nevajadzētu būt kā vagariem un konfrontēt ar skolotājiem, veidojot pozitīvu sadarbību. Projekta Pedagogu konkurētspējas veicināšana izglītības sistēmas optimizācijas apstākļos vadītāja Evija Papule norādīja, ka vecāku sapulcēs skolotājiem ar vecākiem vajadzētu runāt kā ar partneriem, nevis tāpat kā ar skolēniem.

Skolotāji arī norādīja, ka sadarbība ar vecākiem nav viņu tiešais darba pienākums. Ja skolotājiem par to maksātu un viņiem izdotos veidot kontaktus ar vecākiem, nestrādājot pāri darba laikam, viņi to labprāt darītu. I. Vanaga solīja, ka IZM šobrīd strādā pie tā, lai skolotājiem samaksātu par visu, ko viņi dara.

IZM un izglītības ministrs uzskata, ka reformas izglītībā nepieciešamas, jo izglītības kvalitāte mūsu valstī nav pietiekami augsta un to apliecina arī starptautiskie salīdzinošie pētījumi, savukārt liela daļa E. Papules vadītā projekta ietvaros aptaujāto skolotāju uzskata, ka ar izglītības kvalitāti viss ir kārtībā.