PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 18. maijs

Ēriks, Inese, Inesis

11944.jpeg
Foto: 123RF
Jaunākajā starptautiskajā "QS World University Rankings" reitingā šogad pirmo reizi iekļuvušas divas Latvijas augstskolas.

Par to liecina dati "QS University Rankings" mājaslapā.

Augstskolu starptautiskajā topā savu pozīciju saglabājusi Latvijas Universitāte (LU), bet pirmo reizi tajā iekļuvusi arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Ar pirmo piegājienu RTU izdevās apsteigt LU, kas vairākus gadus bija vienīgā Latvijas augstskola šajā reitingā.

"QS World University Rankings" RTU ierindota 651.-700.vietā, savukārt LU, kopš pakāpšanās topā pagājušajā gadā, šoreiz palikusi nemainīgajā 701.-750.vietā. RTU šajā reitingā saņēmusi trīs no piecām zvaigznēm.

Iepriekšējos gados LU reitingā ierindojās 701.-800.vietā, kur atradusies kopš 2013.gadā, savukārt 2016.gadā LU reitingā pakāpusies līdz 651.-700.vietai, šo pozīciju saglabājot arī tagad. LU "QS World University Rankings" ieguvusi četras zvaigznes.

LU rektors Indriķis Muižnieks skaidroja, ka LU palielinājušies darba devēju reputācijas, akadēmiskās vides reputācijas rādītāji, kā arī uzlabojusies universitātes atpazīstamība starptautisko studentu vidū. "Mums noteikti jāaudzē ārvalstu pasniedzēju piesaiste LU. Esam lūguši reitinga veidotājus pārbaudīt datus par LU personāla publikāciju citējamību, kur, izmantojot tos pašus avotus kā QS, mūsu dati ir par ap 20 % labāki, nekā izmantots vērtējumā. Šāda novirze būtiski ietekmē LU pozīciju gala vērtējumā," pauda Muižnieks.

RTU rektors Leonīds Ribickis pārliecināts, ka RTU iekļaušana 700 pasaules labāko universitāšu vidū parāda RTU straujo attīstību. RTU reitingā ierindota starp 200 labākajām universitātēm pasaulē darba devēju reputācijas kritērijā, un tas apliecina, ka Latvijas un ārvalstu darba devēji augstu vērtē RTU sagatavoto inženierzinātņu speciālistu kvalitāti, uzskata L.Ribickis.

"Pasaules vadošie augstskolu reitingi, piemēram, "QS World University Rankings" un "Times Higher Education" ir laba mēraukla tam, kuras universitātes Latvijā ir starptautiski konkurētspējīgas un kuras nav," uzsvēra RTU rektors.

Reitingā iekļūstot divām Latvijas augstskolām, palielinājusies arī Baltijas valstu augstskolu pārstāvniecība topā, pieaugot līdz astoņām augstākās izglītības iestādēm.

Igaunija reitingā pārstāvēta ar divām augstskolām - Tartu Universitāte pasaules labāko augstskolu vidū ierindojās augstajā 314.vietā, piecos gados pakāpjoties no 501.vietas. Gada laikā šī augstskola spējusi pakāpties no 347.pozīcijas. Tallinas Tehnoloģiju institūts nemainīgi atrodas 601.-650.pozīcijā.

Reitingā iekļautas vēl arī četras Lietuvas augstākās izglītības iestādes, pusei no kurām izdevās uzlabot savu vietu starptautiskajā reitingā. Viļņas Universitāte, kas pērn reitingā bija 481.-490.vietā, šoreiz pakāpusies līdz 401.-410.vietai. Arī Viļņas Ģedimina Tehniskā universitāte no 701.-750.vietas pacēlusies uz 551.-600.vietu. Kauņas Tehnoloģiju universitāte saglabājusi 701.-750.vietu, taču Vitauta Dižā universitāte gada laikā no 701.-800.pozīcijas nokritusi līdz 801.-1000.vietai. "QS" zvaigznes piešķirtas divām no Lietuvas augstskolām - Viļņas Ģedimina Tehniskajai universitātei un Vitauta Dižā universitātei.

Pirmais reitinga trijnieks kopš pagājušā gada palicis nemainīgs - pirmajā vietā ir Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts, otrajā vietā - Stenforda Universitāte, bet trešajā vietā - Hārvarda Universitāte. Visas šīs augstskolas atrodas ASV. Pirmajā reitinga desmitniekā ierindojušās augstskolas no ASV, Lielbritānijas un Šveices.

"QS World University Rankings" tiek veidots kopš 2004.gada. "QS World University Rankings" kopā ar Šanhajas ARWU un "Times Higher Education" reitingiem veido vienu no pasaules trim ietekmīgākajiem universitāšu reitingiem. Tas tiek veidots, vadoties pēc vairākiem indikatoriem: pasaules mēroga reputācijas, augstskolu mācībspēku un darba devēju aptauju rezultātiem, citējamības, pasniedzēju un studentu skaita attiecības, kā arī ārvalstu studentu un mācībspēku īpatsvara, informē aģentūra LETA.