PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 26. februāris

Aurēlija, Evelīna, Mētra

9260.jpeg
Foto: dolgachovn / 123RF
Rīgas pašvaldības skolu un pirmsskolu pedagogiem streika dienā saglabās algu. Tas attiecas uz visiem pedagogiem, neatkarīgi no tā, vai viņi ir arodbiedrības biedri.

Tā sociālajā tīklā Facebook paudis Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

N.Ušakovs skaidro, ka bērnudārzi un skolas būs atvērtas, taču mācību process nenotiks. "Bērni skolās tiks pieskatīti, bērnudārzos viņus pabaros un noliks gulēt pusdienlaiku. Taču stundu un nodarbību nebūs," norāda Rīgas mērs.

Viņš arī aicina vecākus pret streiku izturēties ar cieņu un izpratni, uzsverot, ka pedagogi cīnās par savām tiesībām saņemt pienācīgu algu.

Kā ziņots, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicina pašvaldības izturēties ar izpratni pret tiem darbiniekiem, kas piedalīsies streikā.

Streiku likums paredz, ka streika laikā darbinieki, kas tajā piedalās, nesaņem darba samaksu un darba devējs par šiem darbiniekiem neizdara sociālās apdrošināšanas iemaksas, ja vien kolektīvā interešu strīda puses nav vienojušās citādi. LIZDA izsaka pateicību tām pašvaldībām, kuras pieņēma lēmumu atbalstīt pedagogus un apmaksāt streika dienu. Vienlaikus LIZDA lūdz arī pārējās pašvaldības izvērtēt šādu iespēju, informē ziņu aģentūra LETA.

Jau vēstīts, ka 27.novembrī paredzētajā streikā piedalīsies 850 izglītības iestādes. Streikā piedalīsies gan vispārizglītojošās skolas, gan pirmsskolas izglītības iestādes, gan sporta skolas, gan internātskolas, gan arī augstskolas un zinātnes iestādes.

LIZDA izvirzīs divas prasības. Pirmkārt, novirzīt rezervētos deviņus miljonus eiro jau esošo noteikumu pilnveidei, lai uzlabotu darba samaksas nosacījumus visiem nozarē strādājošajiem, īpaši uzsverot pirmsskolas, mazo skolu, atbalsta personāla stāvokļa uzlabošanas nepieciešamību, kā arī pilnveidot pedagogu darba samaksas jauno modeli, ņemot vērā LIZDA priekšlikumus. Otrkārt, arodbiedrība prasīs nodrošināt finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei.