PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 10. septembris

Albertīne, Jausma

Distance
Distance
Foto: Latvijas skolas soma

Starptautiskās bērnu un jauniešu profesionālo teātru asociācijas Latvijas Nacionālais centrs (ASSITEJ Latvija) un kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” aicina izglītības nozares profesionāļus pieteikties izbraukuma izrāžu skatēm 2024. gada 19. augustā Liepājā vai 29. augustā Rēzeknē. Skolotājiem un programmas “Latvijas skolas soma” koordinatoriem būs iespēja iepazīt mobilo teātru izrāžu klāstu, ko skolēniem piedāvā nevalstiskie, valsts un pašvaldības teātri. Skatēs piedalīsies – “Istabas teātris”, “Cēsu Mazais teātris”, “Tapala lapa” un nodibinājums “Zvaigžņu AkA”, kā arī VSIA “Latvijas Leļļu teātris” un PSIA “Liepājas Leļļu teātris”.

“Vēlamies iepazīstināt skolotājus ar izbraukuma teātra izrāžu piedāvājumu un iespējām, tā ļaujot skolotājiem pašiem piedzīvot izrādes klātienē un paplašināt savu izpratni par laikmetīgu teātri bērniem un jauniešiem. Savukārt pašiem izrāžu veidotājiem tā ir iespēja sastapties ar skolotājiem, uzklausīt skolu un skolotāju vajadzības, kā arī pārrunāt pieredzes ar izbraukuma izrādēm, iespējamo izrāžu viesošanos konkrētās skolās un nākotnes projektu idejas teātru izbraukumiem uz Latvijas skolām,” stāsta izbraukuma teātra izrāžu dienas idejas autors, ASSITEJ Latvija valdes loceklis un “Istabas teātra” mākslinieciskais vadītājs Jānis Znotiņš. 

Kurzemes kolēģus uzņems Liepājas Raiņa vidusskola, savukārt Rēzeknes skate norisināsies Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā.

Dienas sākumā plkst. 10.00 dalībnieki uzzinās programmas “Latvijas skolas soma” aktualitātes un no īsām prezentācijām gūs ieskatu ASSITEJ Latvija biedru skatuves mākslas piedāvājumā bērniem un jauniešiem. Tālākajā dienas gaitā plkst. 11.00 un plkst. 12.30 skolotājiem būs iespēja izvēlēties noskatīties divas izrādes. Plkst. 13.30 skolotāji aicināti uz sarunu ar izrāžu veidotājiem. 

“Programmas “Latvijas skolas soma” komanda ļoti priecājas par ASSITEJ Latvija iniciatīvu rīkot izbraukuma teātra izrāžu skati Liepājā un Rēzeknē. Skolotājiem gūtā pieredze atvieglos kultūras norišu izvēli, jo redzētu izrādi drošāk ieteikt skolēniem un to ir vieglāk integrēt mācību satura apguvē, piemeklējot darba formas un skolēniem veicamos uzdevumus. Skolēni gūs kvalitatīvāku kultūras pieredzi un iepazīs mūsdienu teātra daudzveidīgās izpausmes formas. Īpašs gandarījums par to, ka šādas skates vēlme nāk no pašiem teātra profesionāļiem, apliecinot, ka viņi vēlas sadarboties, būt sadzirdēti un sastapt skolēnus jebkurā Latvijas vietā, jo viņi apzinās, cik svarīga ir šī auditorija,” stāsta kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna.  

Lai apmeklētu pasākumu, jāaizpilda pieteikuma anketa.

Liepājā

Rēzeknē

Skates organizē ASSITEJ Latvija sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”, Liepājas Izglītības pārvaldi un Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldi. Skates finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. 

Pirmā izbraukuma teātra izrāžu skate norisinājās 2022. gada vasarā Rīgā un šāda veida tikšanos par vērtīgu un nepieciešamu atzina gan skolotāji, gan izrāžu veidotāji. Foto no skates Rīgā.

 

Izrāžu anotācijas 

Izrāde “Distance” (Cēsu Mazais teātris / biedrība “Tapums”)

19. augustā plkst. 11.00 Liepājā

29. augustā plkst. 11.00 Rēzeknē

Izrāde veidota dokumentālā teātra estētikā. Stāstu veido pašu aktieru atmiņas par viņu pusaudžu gadiem, par piedzīvoto, pieļautajām kļūdām, par dažāda veida atkarībām pusaudžu gados. 
Četri aktieri, kuri pārstāv dažādas paaudzes, runā par ne tikai atkarībām no dažādām apreibinošām vielām, bet arī par līdzatkarību. Meklē atbildes uz jautājumiem: “Kas to veicināja?” un “Kā tas ietekmējis turpmāko dzīvi?”. Izrāde veidota tā, lai izpaliktu didaktiskais tonis. Izrādes dramaturģija un izteiksmes līdzekļi piemeklēti, lai būtu saistoši un saprotami, savukārt izrādes muzikālais noformējums radīts reiva stilā. Izrādē tiek izmantoti kustību teātra, improvizācijas elementi, kas balstīti dažādu metaforu izmantošanā. Izrādē iekļauta saruna ar jauniešiem, lai pārrunātu izrādē redzēto, izjusto un saprasto. 

Radošā komanda: režisore: Sofija Meļņikova (Ukraina), dramaturgi: Diāna Kondraša, Jānis Golubovs, komponiste: Olga Milaševska, scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Kristīne Rēzviha, aktieri: Sandija Dovgāne, Agris Krapivņickis, Ilze Liepa, Mārtiņš Liepa. 

Izrāde paredzēta: 7.–12. klase. 

 

Ērika Vilsona monoizrāde “Hamlets” (kultūras attīstības biedrība “Tapala lapa”) 

19. augustā plkst. 11.00 Liepājā

29. augustā plkst. 11.00 Rēzeknē

“Hamlets” ir Ērika Vilsona monoizrāde, kuras ietvaros ar skolēnu līdzdalību tiek izspēlēta un izstāstīta Viljama Šekspīra luga “Traģēdija Hamlets, Dānijas princis”. Stāsta galvenais varonis, kara draudu priekšvakarā atgriezies no universitātes, uzzina, ka viņa tēvs ticis nogalināts, bet māte apprecējusi tēva slepkavu. Mēģinādams saprast, kā rīkoties šajos apstākļos, Hamlets saskaras ar situācijām un problēmām, kas pieprasa pastāvīgu domāšanu, izvēļu izdarīšanu, atbildības uzņemšanos un ir raksturīgas videi, kurā šodien dzīvojam mēs. 
Iestudējums robežojas ar lekciju, sarunu un lugas analīzi, vērš skatītāju uzmanību pie dramaturģijas kā literatūras veida un traģēdijas kā dramaturģijas žanra, un aicina uz kopīgu refleksiju par ētiskiem un sociāli nozīmīgiem jautājumiem, kas skar vecāku un bērnu, draugu un mīļoto cilvēku attiecības. 

Izrādes režisors un aktieris: Ēriks Vilsons. 

Izrāde paredzēta 10.–12. klasei. 

 

Izrāde “Ahileja papēdis” (PSIA “Liepājas Leļļu teātris”) 

19. augustā plkst. 12.30 Liepājā

Bēbītis Ahillejs piedzimst karaļa un jūras nimfas ģimenē. Kā zēns Ahillejs iet skolā pie Kentaura kopā ar savu visvislabāko draugu Patroklu. Jauneklim Ahillejam dievi piedāvā izvēli – dzīvot ilgi un mierīgi, vai īsi un aizraujoši, kļūstot par dižāko no grieķu karavadoņiem. Karavadonim Ahillejam, veiklam kā gepards un ātram kā bulta, ir tikai viena vājā vieta… Kāda? To uzzināsiet sekojot aizraujošam Ahilleja dzīvesstāstam.  

Šifrējot grieķu mītus, tostarp mūsdienās plaši zināmo vājās vietas salīdzinājumu ar Ahilleja papēdi, režisore Anta Priedīte grieķu mītu triloģijas katrā daļā aizrautīgi skaidro “pieaugušo” terminus bērniem un pusaudžiem, lai turpmāk vienmēr, kad kāds no skatītājiem dzirdēs runājam par Ahilleja papēdi, Ariadnes pavedienu vai sirēnu bīstamību, viņš saprastu šo teicienu patieso jēgu. Un skolā, pēc īpaši neveiksmīga sporta vai matemātikas pārbaudes darba varētu lepni paziņot, ka pievilkšanās vai iracionālie skaitļi ir viņa Ahilleja papēdis.

Grieķu mītu triloģijas otrā izrāde vēsta par Ahilleju, kurš agrā jaunībā sastopas ar izvēli – gara un mērena dzīve, vai īsa un spilgta, kļūstot par aristos achaion – dižāko no grieķiem. Ahilleja izvēle mums visiem ir zināma. Režisore šajā stāstā īpaši izceļ Ahilleja tuvākā līdzgaitnieka Patrokla likteni, kas nesaraujami saistīts ar Ahilleju un – jūs jau nojaušat - viņa papēdi, atšifrējot mums šīs frāzes dziļāko, pārnesto jēgu.

Radošā komanda: idejas autore un režisore: Anta Priedīte, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks: Aigars Ozoliņš, lomās: Inga Dzintare, Vija Mežale, Ilze Jura, Madara Enkuzena, komponists: Roberts Dinters, skaņu operators: Kristaps Žilinskis, gaismu operators: Jānis Brašs. 

Izrāde paredzēta 6.–12. klasei. 

  

Izrāde “Dzīvs” (“Istabas teātris” / biedrība “Pusstāvs”) 

19. augustā plkst. 12.30 Liepājā

29. augustā plkst. 12.30 Rēzeknē

Zeme joprojām ir vienīgā zināmā planēta Visumā, uz kuras ir sastopama dzīvība. Tā ir mājas arī diviem jauniem cilvēkiem, kuri satiekas, lai kopā ar skatītājiem izveidotu kādu dzīvu organismu. Apvienojot muzeja krājumā esošos eksponātus, teātra mākslinieciskās izpausmes līdzekļus un dramaturģiju, skatītājiem tiek piedāvāta iespēja doties izpētes piedzīvojumā un atklāt dažādas pārsteidzošas spējas, kas piemīt it visam dzīvajam. Iedvesmojoties no “Skola2030” dabaszinību mācību priekšmeta programmas 1.–4. klašu skolēniem un pievēršoties septiņām dzīvu būtņu pazīmēm, tiek aktualizēta dzīvības kā vienota veseluma nozīmība un trauslums. Istabas teātra komandai rezidējot Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā un izzinot muzeja krājuma kolekcijas, pamatekspozīciju un iztēli rosinošus eksponātu stāstus, ir radīts notikums, kas mazus un lielus skatītājus aicinās domāt par dzīvību kā cilvēkā, tā koka lapā un putnā. 

Radošā komanda: režisors: Jānis Znotiņš, dramaturģe: Rūta Dišlere, māksliniece: Pamela Butāne, lomās: Endīne Bērziņa, Emīls Krūmiņš.

Izrāde paredzēta 1.–4. klasei.

 

Izrāde “Vaļa dziesma” (VSIA “Latvijas Leļļu teātris”) 

29. augustā plkst. 12.30 Rēzeknē

Trīs nozīmīgākās vasaras manā dzīvē. Kasetes, cukurmaizes, slepens pasaules glābšanas plāns, noziegums un viņa - pārdzīvojumi, kas satricināja manu pasauli. 

Vajadzēja paiet ilgam laikam, lai saprastu, cik lielu iespaidu tie uz mani patiesībā ir atstājuši. Vajadzēja paiet ilgam laikam, lai saprastu, ka es sākos tikai no brīža, kad radās Vendels, no brīža, kad man bija 12 gadi. Pirms tam manis it kā nemaz nebija. Pats to neapzinādamies, vienmēr esmu gatavojies šim koncertam. Taču “Vaļa dziesma” nav tikai viendziesmas albums par visu līdz šim. Tas ir ... es pat īsti nevaru pateikt, kas tas ir. Par to, kāpēc vaļi dzied, pat zinātnieki vēl nav spējuši vienoties: vai vaļi tā mēģina pievilināt partneri, ar ko pāroties? Kilometriem tālu paziņot, ka ir iemīlējušies? Varbūt vienkārši cenšas sev pievērst uzmanību, mākslinieciski izpausties, sazināties? Varbūt vaļi dzied, jo nespēj nedziedāt. 

Radošā komanda: režisors: Rūdolfs Apse, māksliniece: Līga Zepa, komponists: Staņislavs Kuļikovs, gaismu mākslinieks: Uldis Andersons. Lomās: Pēteris Galviņš, Emīlija Ēķe, Roberts Emins Jurtsevers, Andris Freidenfelds. 

Izrāde paredzēta 7.–12. klasei.

 

“Kas ir vides deja?” interaktīva nodarbība (nodibinājums "Zvaigžņu AkA") 

29. augustā plkst. 12.30 Rēzeknē

Nodarbību veido stāstījums par vides deju kā vienu no laikmetīgās dejas izpausmes veidiem. Vides deja jeb site-specificdance jēdziens bieži vien tiek izmantots, runājot par laikmetīgo deju, kas notiek ārpus konvencionālas jeb vispārpieņemtās skatuves mākslas telpas. Tātad vides deja ir iestudējums, kas veidots īpašā vietā jeb vidē, kas ir neatņemama iestudējuma sastāvdaļa. 

Vide ir iedvesmas avots, balsts vai viens no dejas izrādes, performances, instalācijas izteiksmes līdzekļiem. Tā ir laiktelpa ar visu savu vibrāciju, no kuras nevar atsvešināt iestudējuma ideju. 

Otrajā nodarbības daļā dalībnieki darbosies praktiski, veidojot vides dejas vairākās situācijās – es sadarbībā ar sevi, es sadarbībā ar telpu, es sadarbībā ar partneri, es sadarbībā ar objektiem un vidi. 
Nodarbību vadīs Katrīna Albuže

Izrāde paredzēta 9.–12. klasei.