PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

8826.jpeg
Foto: Reinis Inkēns / Saeimas Kanceleja
Tiesībsargs Juris Jansons ar lūgumu vērsies pie ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera un Ministru kabineta.

Viņš lūdzis vērtēt XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku atbildīgo amatpersonu rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām.

J. Jansons norādījis, ka Tiesībsarga birojs ir saņēmis Latvijas Ārstu biedrības vēstuli par iespējamu noziedzīgu nolaidību un iespējamu vardarbību pret bērniem XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ģenerālmēģinājumā. Viņš uzsvēra, ka arī plašsaziņas līdzekļos ir izskanējusi virkne informācijas, kas liecina par būtiskiem bērnu tiesību pārkāpumiem svētku norises laikā, informē ziņu aģentūra LETA.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu bērns var piedalīties dažādās aktivitātēs (pasākumos), ja tās netraucē viņam iegūt izglītību, kā arī neapdraud viņa drošību, veselību, tikumību vai citas būtiskas intereses. Tāpat tas paredz, ka publiskos pasākumos, kuros piedalās bērni, vai bērniem pieejamās publiskās izklaides, sporta vai atpūtas vietās nodrošināma bērna drošība. Par bērna drošību publiskos pasākumos ir atbildīgas bērnu pasākumu un tādu pasākumu organizatori, kuros piedalās bērni, personas, kuras pasākumos veic brīvprātīgo darbu, ir atbildīgas, lai bērns būtu drošībā un tiktu ievērotas citas viņa tiesības.

Līdz ar to J. Jansons Ē. Kalnmeieram lūdza uzsākt iepriekš minēto faktu, kas norāda uz bērnu tiesību pārkāpumiem, pārbaudi un izvērtēt atbildīgo amatpersonu rīcību un atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Vēršoties pie valdības, J. Jansons uzsvēra, ka plašsaziņas līdzekļos pieejama informācija par rupjiem Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumiem atbildīgo amatpersonu rīcībā, kas varēja novest pie traģisku seku iestāšanās. Tādēļ, pamatojoties uz Ministru kabineta iekārtas likumā noteikto Ministru kabineta kompetenci, J. Jansons lūdza izvērtēt XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatoru rīcību un atbilstību ieņemamajiem amatiem.

Vienlaikus viņš lūdzis mēneša laikā iesniegt konkrētus priekšlikumus, kā turpmāk tiks nodrošināta bērnu tiesību ievērošana masu pasākumu organizēšanas laikā, lai nepieļautu līdzīgu pārkāpumu atkārtošanos.

"XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatoru pieļauto kļūdu un atbildības par drošības noteikumu rupjiem pārkāpumiem objektīva neizvērtēšana var tikt vērtēta kā valdības atbalsts turpmākai bērnu tiesību un interešu aizsardzības nenodrošināšanai," uzsvēra J. Jansons.