PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 05. marts

Aurora, Austra

10463.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Koalīcija konceptuāli atbalstīja grozījumu veikšanu Augstskolu likumā, kas ļaus ieviest vienotu valsts līmeņa jurista kvalifikācijas eksāmenu.

Šāds eksāmens pastāv arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, un tā ieviešana paaugstinās Latvijas juristu kvalifikāciju, pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem norādīja Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš.

Iepriekš šie grozījumi konceptuāli tika atbalstīti arī Saeimas Tiesu politikas apakškomisijā.

Atbalstu iniciatīvai par vienotā juristu kvalifikācijas eksāmena ieviešanu apakškomisijas sēdē pauda arī Augstākās izglītības padomes vadītājs Jānis Vētra, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Anita Rodiņa un Latvijas Studentu apvienības (LSA) Akadēmiskā virziena vadītājs Arkādijs Zvaigzne.

Grozījumi paredz, ka lēmumu par kvalifikācijas eksāmena ieviešanu pieņems valdība. Paredzams, ka likumprojektu izskatīšanai Saeimā virzīs apakškomisija, savukārt tā izskatīšana tiks uzticēta Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai.

Tieslietu ministrija (TM) iepriekš norādīja, ka Latvijā ir salīdzinoši zema juridiskās izglītības kvalitāte un kā piemērotākais līdzeklis šīs problēmas risināšanai patlaban uzskatāms valsts vienotais jurista kvalifikācijas eksāmens, kura ieviešana veicinātu juridiskās izglītības kvalitātes kāpumu.

Vairākās diskusijās ir secināts, ka tiesību zinātņu studiju programmu konkurence savā starpā ir radījusi nevis šo programmu kvalitātes paaugstināšanos, bet, tieši pretēji, - kvalitātes strauju kritumu. Tāpat katra augstskola pēc saviem ieskatiem vērtē studentu teorētiskās zināšanas un prasmes, lai piešķirtu valsts atzītu augstākās izglītības diplomu ar jurista vai juriskonsulta kvalifikāciju.

Tāpēc patlaban par piemērotāko līdzekli šīs problēmas risināšanai uzskatāms valsts vienotais jurista kvalifikācijas eksāmens, kura ieviešana nozīmētu, ka diploma ieguvējs patiešām atbilst vienotam un samērā augstam jurista profesionālās kvalitātes standartam, iepriekš norādīja TM.