PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 27. februāris

Andra, Līva, Līvija

Trešdaļa Latvijas jauniešu slēpj sociālo tīklu ierakstus no vecākiem
Trešdaļa Latvijas jauniešu slēpj sociālo tīklu ierakstus no vecākiem
Katrs trešais Latvijas jaunietis sociālās tīklošanās vietnēs reģistrē vairākus profilus ar mērķi slēpt digitālās aktivitātes no saviem vecākiem, atklāts Samsung skola nākotnei veiktajā aptaujā. Eksperti atzīst – tas ir veids, kā pusaudži mācās veidot neatkarīgu dzīvi.

“Slepens profils var būt vieta, kurā pusaudzis bez vecāku pārmetumiem publicē foto par savām ikdienas gaitām, atskatus no ballītēm vai ko tādu, kas viņam konkrētajā brīdī šķiet būtisks. Tikpat labi šādā profilā zem segvārda kāds var dalīties ar savu radošo darbību, ko atklāti nav gatavs darīt. Lai arī kas būtu slepenajā profilā publicētais saturs, tā ir jaunieša personības daļa, kas paredzēta konkrētai draugu grupai, nevis vecākiem, potenciālajiem darba devējiem vai svešiniekiem,” saka Samsung skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

Bērnu un pusaudžu psihoterapijas speciālists un Samsung skola nākotnei projekta “Skolēna digitālais IQ” izglītojošo materiālu līdzautors Nils Sakss Konstantinovs skaidro, ka pusaudžu vecumposms ir brīdis pirms patstāvīgas dzīves uzsākšanas, tāpēc ir īpaši svarīgi ļaut jaunietim veidot no vecākiem neatkarīgu realitāti, kurā attīstīties un izmēģināt dažādas sociālās lomas.

“Vecāki ir atbildīgi, lai jaunietis būtu sagatavots patstāvīgai dzīvei pirms tās uzsākšanas – pamatvērtības, uz kurām jaunietis būvēs savu pieaugušā cilvēka dzīvi, labāk būtu iemācīt pirms pusaudzis ir sācis veidot savu neatkarīgo identitāti un slēgtos kontus Instagram,” papildina N. Konstantinovs.

“Sociālajos tīklos ir izveidojies standarts, kas paredz, ka atvērtajiem profiliem jābūt vizuāli pārdomātiem un nevainojamiem. Atvērtie profili ir kā CV – ikviens tiem var piekļūt un izdarīt par tevi secinājumus. Daudzi jaunieši nopietni uztver savu digitālo nospiedumu jeb apzināti seko līdzi tam, kas par viņiem ir atrodams internetā un ko par viņiem var uzzināt svešinieki. Lai izvairītos no nevēlamas informācijas noplūdes, tiek veidoti šādi slēgtie profili, kas darbojas līdzīgi kā Whatsapp grupu čatiem,” saka Rīgas Kultūru vidusskolas 11. klases skolniece un Rīgas Skolēnu Domes pārstāve Linda Čūdere, papildinot: “Tāpat kā vecākiem nebūtu jālasa manas privātās sarakstes Whatsapp, tāpat viņiem nebūtu jāmēģina noskaidrot, kādu bildi es esmu publicējusi Instagram profilā, kuram seko tikai mani tuvākie draugi.”

N.Konstantinovs skaidro: “Slēgtajos sociālo tīklu kontos pusaudži veido privāto telpu, lai mācītos eksistēt ārpus ģimenes, tāpēc vecāku iejaukšanās būtu attaisnojama tikai gadījumos, kad pusaudzim jau ir esošas problēmas – tendence iesaistīties kriminālos pārkāpumos vai notikusi emocionālā vardarbība.”