PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 11. maijs

Karmena, Manfreds, Milda

11063.jpeg
Foto: Ernests Dinka / Saeimas Kanceleja
Uzsākot darba tiesiskās attiecības, jaunieši lielākoties nav gatavi darba tirgum – bieži nepārzina savas darba tiesības, kas darba devējiem ļauj vieglāk ar viņiem manipulēt.

Tieši šī savu tiesību nepārzināšana, kas nereti iet roku rokā ar jauniešiem tik raksturīgo pārgalvību, ievērojami paaugstina darba tiesību pārkāpumu un darba drošības riskus, ar ko viņi saskaras, nokļūstot darba vidē, liecina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) veiktās aptaujas dati.

Aptaujas dati liecina, ka 42% respondentu vecumā no 15 līdz 25 gadiem paļautos uz darba devēja solījumiem un uzsāktu darbu bez līguma, 21% būtu gatavs atteikties no oficiāla darba līguma apmaiņā pret lielāku darba algu, bet teju katrs ceturtais nezina, ka visi individuālie darba veikšanai nepieciešamie aizsardzības līdzekļi darba devējam ir jānodrošina saviem darbiniekiem bez maksas.

Kopumā LBAS aptaujā iegūtie dati ne vien apliecina, ka jaunieši nepārzina savas darba tiesības un neapzinās darba drošības riskus, bet arī izskaidro skarbo statistiku darba drošības jomā Latvijā – 2012. gadā nelaimes gadījumos darbā cieta 206 cilvēki vecumā līdz 24 gadiem. Negadījumu raksturīgākie cēloņi – darba drošības noteikumu un instrukciju neievērošana, kā arī neapmierinoša instruktāža un nepietiekama darbinieku kontrole. 

„Aptaujas rezultāti tikai pierāda to, ka neviens nelaimes gadījums nav nejaušība. Jaunieši ir vairāk pakļauti darba tiesību pārkāpumiem un darba drošības riskiem, jo viņiem trūkst elementāru zināšanu par to, kā šādus pārkāpumus un riskus identificēt, kā no tiem izvairīties. Tāpat jaunieši mēdz būt ļoti pārgalvīgi, jo uzskata, ka to vai citu darbu var paveikt ātrāk, labāk par vairāk pieredzējušiem kolēģiem,” skaidro Mārtiņš Pužuls, LBAS eksperts darba aizsardzības jautājumos. „Stabilitāti un drošību darba vietā ļoti lielā mērā ietekmē mūsu uzvedība. Tāpēc ir ļoti svarīgi sniegt jauniešiem zināšanas darba tiesību un darba drošības jautājumos, kas nākotnē viņiem ļaus nopietnāk izvērtēt potenciālos riskus un no tiem izvairīties.

LBAS eksperts darba tiesību jautājumos KasparsRācenājs norāda: „Lai jaunieši, kas nule kā uzsākuši savas darba gaitas, būtu zinoši un droši, nepieciešams veikt preventīvu darbu viņu izglītošanā darba tiesību un darba drošības jautājumos. Mūsu līdzšinējā pieredze, kas gūta organizējot TV spēli Smārts un erudīcijas konkursu Profs,liecina, ka mūsdienās jauniešu auditoriju vislabāk var uzrunāt, piedāvājot tai oriģinālus, mūsdienīgus risinājumus. Tāpēc esam izstrādājuši izglītojošu interaktīvo spēli Supersmārts. Izspēlējot šo spēli, jauniešiem ir iespēja gan pārbaudīt savu veiklību un erudīciju, gan arī iegūt vērtīgas balvas.”

Spēle izstrādāta sadarbībā ar Latvijas lielāko izglītības portālu E-klase, kuru ik dienu apmeklē 65% bērnu un jauniešu. „Tie ir vairāk nekā 100 000 jaunu cilvēku, kas drīz vien saskarsies ar savu pirmo darba pieredzi. Lai mudinātu viņus apdomāt, ar kādiem riskiem iespējams saskarties darba vietā un kādas bēdīgas sekas var rasties tos neievērojot, aicinām izspēlēt šo spēli un pārbaudīt savu attapību, kā arī pievērst uzmanību savām kļūdām, lai no tām mācītos un dzīvē vieglprātīgi nemestos riskantos piedāvājumos,” stāsta izglītības portāla E-klase redaktore Dita Lapsa.

Spēli Supersmārts ikviens interesents var spēlēt šeit.