PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 25. maijs

Anšlavs, Junora

domuzime.JPG
Foto: IR
Vortālā Literatura.lv sadaļā “Lasītava” brīvpieejā atrodams literatūras, publicistikas un vēstures žurnāls “Domuzīme”. Pašlaik interesenti digitāli (PDF formātā) var lasīt 32 žurnāla numurus, sākot no paša pirmā 2015. gadā. Arhīvs tiks pakāpeniski papildināts, ievērojot viena kalendārā gada atstarpi ar jaunāko klajā laisto numuru. Žurnālu dotē Valsts kultūrkapitāla fonds.

Domuzīmē” tiek publicēta īsproza un dzeja – gan jaunākā latviešu literatūra, gan tulkojumi un atdzeja, atklājot mūsdienu procesus un arī literatūras vēsturi. Katrā numurā ir intervija, grāmatu recenzijas, viedokļraksti, apaļā galda saruna par kādu sabiedrībā būtisku tēmu un populārzinātniski raksti par Latvijas vēsturi.

Žurnālam ir svarīgi latviešu valodas un identitātes jautājumi, latviešu pašapziņas un Latvijas valstiskuma stiprināšana, pašizpratnes vairošana. “Domuzīme” ilgstoši ir vienīgais žurnāls Latvijā, kurā konsekventi atspoguļoti PSRS okupācijas nodarījumi, skarti totalitārās pagātnes izvērtēšanas un lustrācijas jautājumi. Jau kopš pirmā numura publicēti retāk dzirdami viedokļi, iesaistīts plašs autoru loks no rakstnieku, publicistu, vēsturnieku, akadēmiskās pasaules un sabiedrības vidus.

““Domuzīme” iznāk astoto gadu gan drukātā, gan digitālā versijā. Sadarbībā ar literātiem un vēsturniekiem ir radīts nozīmīgs, kvalitatīvs un aizvien aktuāls saturs,” uzsver Domuzīmes galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa. ““Domuzīme” noteikti un neatlaidīgi sekmējusi tās pārmaiņas sabiedrības apziņā, kas pilnā mērā izgaismojas tikai tagad, kad atkal “uz spēles ir Latvija”. Ceram arī, ka, gūstot dziļāku iespaidu par žurnālu, tam piepulcēsies jauni lasītāji.”

Žurnāls top par kultūrai atvēlēto finansējumu, tāpēc ir likumsakarīgi šo intelektuālo uzkrājumu padarīt pieejamu ikvienam interesentam. Par “Domuzīmes” brīvpieejas arhīva mājvietu ir izvēlēts vortāls “Literatura.lv”, ko veido un uztur Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Eva Eglāja-Kristsone, vortāla Literatura.lv vadītāja, pauž gandarījumu par šo sadarbību, akcentējot daudzveidīgo “Domuzīmes” saturu, jo žurnāls ieinteresēti seko gan aktualitātēm laikmetīgajā literatūrā un kultūrā, gan profesionāļu skatījumā izceļ spilgtus vēstures faktus un norises. “Literatura.lv” sadaļā “Lasītava” iespējams noklausīties jau vairāk nekā 100 dažādu paaudžu autoru balsis, ievērojami paplašina vortāla funkcijas un nozīmību.