PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

Turaidas mūra pils
Turaidas mūra pils
Foto: Turaidas muzejrezervāts

Esam tepat netālu – TUR - AIDĀ!

Vai zināt, ka mēs glabājam aizraujošus ēku, cilvēku un priekšmetu stāstus, kas palīdz izprast Latvijas vēsturi?

Turaidas muzejrezervāts aptver tūkstošgadē radīto Turaidas vēsturiskā centra bagāto dabas, materiālo un nemateriālo mantojumu – esam bagāti ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kuri stāsta par notikumiem vairāk nekā 1000 gadu garumā, – sākot ar 10. gadsimtu.

Šogad kultūras piemineklim – Turaidas mūra pilij tiek atzīmēti 810 gadi, – tās būvniecība uzsākta 1214. gadā.

Turaidas pils Dāvids gaida ciemos bērnus

Turaidas pilī tapusi  jauna ekspozīcija “Turaidas Dāvids muzejā”. Tā ir iespēja  kopā ar Turaidas Dāvidu doties aizraujošā ceļojumā uz pagātni. Ekspozīcijā Turaidas Dāvids ir viduslaiku apģērbā tērpts zēns, kura vizuālo tēlu pēc pilī atrastā ķieģeļa ir veidojusi māksliniece Una Leitāne.

Dāvida zīmējums skatāms uz kāda ļoti īpaša Turaidas pilī atrasta ķieģeļa, – to var dēvēt par viduslaiku grafiti.  Šādus ķieģeļus mēdz saukt par “svētvakara ķieģeļiem” – vācu pētnieki uzskata, ka vienkāršie zīmējumi bija ķieģeļnīcas amatnieku radošas izpausmes pēc darba nedēļas vai sezonas noslēgumā. Turaidas pilī atrasts unikāls eksemplārs – 13. vai 14. gs. ķieģelis ar ieskrāpētu siluetu, kurā pils arhitekts Gunārs Jansons saskatījis bībelisku tēlu – drosmīgo ganu Dāvidu, kurš cīnījās ar Goliātu.

Turaidas Dāvids gaida  apmeklētājus, lai kopā iepazītu stāstu  “Dāvids ēd, bet traukus neplēš”. Ekspozīcijā varēs skatīt traukus, kurus arheologi atrada Turaidas pils izpētē, iejusties arheologu lomā un meklēt trauku lauskas, lai no tām mēģinātu salikt kopā kādu vērtīgu trauku. Būs iespēja uzzināt, kas par trauku bija viduslaikos lietotais trijkājis. Muzeja speciālistu sagatavotās darba lapas, ļaus arī pašiem mazākajiem iejusties pētnieku lomā, atklājot trauku zudušās kontūras. Savukārt, lielākiem būs iespēja salikt zudušo trauku puzli vai uzspēlēt “trauku” domino.  Ekspozīcijā skatāmie keramikas un bronzas trauki un rekonstrukciju zīmējumi rosina iztēli par Turaidas Dāvida dzīvi pilī. Ieskatu tālajos gadsimtos sniedz ekspozīcijā skatāmā digitālā programma “Dzīres un ikdiena viduslaiku Livonijā”.

"Latvijas skolas somas" ietvaros piedāvājam šādas izglītojošās programmas:

Latviešu valoda – manas valsts valoda

Mērķauditorija: 4. – 9. klase

Vai māki lasīt vecajā drukā? Vai zini vecvārdus? Programma veidota, lai veicinātu skolēnu interesi par latviešu valodu un rosinātu izpratni par latviešu valodas nozīmi valsts un kultūras pastāvēšanā, nacionālas valsts izveides procesos, nācijas izveidē un pastāvēšanā, izmantojot ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis.”

Kas ir klaušinieks?

Mērķauditorija: izglītības iestāžu sagatavošanas grupu bērni un 1. – 4. klase

Vai zini, kas ir klaušas, kungs un vagars? Kā dzīvoja cilvēki pirms 200 gadiem? Kādus darbarīkus lietoja? Programma veidota, ietverot radošus uzdevumus, stāstījumu un individuālu darbošanos. Skolēni tiks iesaistīti grābekļa darināšanā, piedalīsies leļļu teātra izrādē un varēs izmēģināt pasēdēt uz cisu maisa!

 Ciemos pie Turaidas fogta

Mērķauditorija: piemērota dažādām vecuma grupām no 4. līdz 12.klasei

Vai esi ceļojis laikā? Programmas laikā būs iespēja nokļūt 16. gadsimtā un tikties ar pils pārvaldnieku fogtu! Skolēni, tērpjoties viduslaiku apģērbā, iejutīsies bruņinieku un zemnieku lomās. Viesošanās laikā skolēni apgūs viduslaiku manieres un rakstīšanas iemaņas. Stāstu par viduslaikiem papildinās ekskursija Turaidas pils ekspozīcijās.

Orientēšanās spēle "Tūkstošgades stāsts"

Mērķauditorija: 4. – 12. klase

Vai zini Turaidas vēsturiskā centra stāstus? Programma ir aktīva un aizraujoša spēle ar uzdevumiem atrast kartē norādītas Turaidas muzejrezervāta ēkas, vietas un lietas. Tā ir lielisks veids  vienlaikus iepazīt Latvijas vēsturi un atraktīvi, veicinot prasmes darboties komandā, pavadīt laiku muzejā. Spēles sarežģītības pakāpes ir vairākas, – lai būtu aizraujoši dažādu vecumu skolēniem.

Ko lems līvu likteņzirgs?

Mērķauditorija: 1. – 7. klase

Vai zini, ka Turaida ir sena lībiešu zeme? Lībieši (arī līvi) ir somugru kultūrai un valodu saimei piederīga tauta, kas Gaujas lejteces zemes sāk apdzīvot 11. gadsimtā. Programma rosina atklāt Latvijas pamatiedzīvotāju – lībiešu senvēsturi, kultūru un valodu. Iesaistoties spēlē, skolēni nokļūs senlīvu pasaulē un izdzīvos vēsturisko situāciju Turaidā pirms 819 gadiem.

Uzvārdu došana Vidzemē

Mērķauditorija: 4.-12. klase

Vai zini, kā radušies uzvārdi? Bērziņš, Stiprais, Grīnbergs… Kas viņiem kopīgs? Skolēniem būs iespēja pētīt sava uzvārda izcelsmi un uzzināt par uzvārdu došanu Latvijā, – īpaši Vidzemē 19. gadsimta sākumā.

Ienāc tautasdziesmu pasaulē!

Mērķauditorija: 1.- 6. klase

Vai zini kādu tautasdziesmu un vari to nodziedāt? Skolēni iepazīsies ar Tautasdziesmu parku un Dainu kalnu, – tēlnieka Induļa Rankas veidotām 26 skulptūrām. Klausoties stāstījumā par tautas dzīvesziņu un vērtībām, iesaistīsies dažādās aktivitātēs.

No kā būvēta Turaidas pils?"

Mērķauditorija: 1. – 6. klase

Vai zināji, ka Turaidas pils senie ķieģeļi ir vairāk nekā 800 gadus veci? Skolēni uzzinās par māla būvmateriālu izgatavošanu viduslaikos, iepazīsies ar Turaidas mūra pili un pētīs tās būvniecībā izmantotos ķieģeļus, apskatīs Turaidas ķieģeļu cepļa vietu, kā arī paši sagatavos mālu un koka formiņās darinās ķieģeļus – sajutīsies kā viduslaiku pils celtnieki!

Turaidas muzejrezervāts piedāvā arī programmu 10.-12.klašu skolēniem “Mācos vēsturi muzejā”

Programmas laikā skolēni izpētīs ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, rakstīs recenziju, uzzinot par to, kādi procesi 19.gadsimtā sekmēja Latvijas Republikas dibināšanu 1918.gadā.

Muzeja 45 ekspozīcijās vienlaicīgi iespējams vadīt pat 7 programmas! Vari doties arī aizraujošās ekskursijās kopā ar muzeja gidiem!

Programmu rezervācijas lūgums veikt vismaz 3 dienas pirms apmeklējuma pa e-pastu - [email protected] vai tālruņiem 67971402 vai 29384512. Cena grupai: ieejas biļetes un maksa par programmu. Vienā programmā var piedalīties līdz 30 dalībniekiem.

Vairāk informācijas šeit.