PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

6288.jpeg
Foto: 123RF
Britu studentu attieksme pret mācībām beidzamo gadu desmitu laikā ir būtiski mainījusies - iepriekš studiju gadi nereti tika uztverti kā iespēja kārtīgi izklaidēties un iztrakoties.

Taču tagad jaunieši izturas daudz atbildīgāk, jo apzinās, cik svarīgi ir iegūt pēc iespējas labāku izglītību, lai varētu konkurēt darba tirgū, vēsta britu raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa. Šīs izmaiņas spilgti apliecina fakts, ka daudzu augstskolu bibliotēkas darbdienās ir atvērtas visu diennakti, taču studentiem ar to vēl nav gana - viņi vēlas, lai tās tāpat strādātu arī brīvdienās.

"Jau ir pusnakts, taču simtiem studentu piepildījuši Redingas universitātes bibliotēkas telpas. Uz galdiem saliktas uzkodas, darbojas klēpjdatori, planšetdatori un viedtālruņi, vietām redzama arī kāda atvērta grāmata, skan klusa murdoņa, kas liecina par to, ka daudzi studenti mācās grupās," savus novērojumus bibliotēkā apraksta BBC korespondents Šons Koglens (Sean Coughlan). Viņš norāda, ka situācija ir dramatiski mainījusies, salīdzinot ar pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, kad šajā pašā Redingas universitātē studenti rīkoja nemierus, pieprasot atcelt eksāmenus. "Tagad neviens vairs nevēlas ballēties 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā, bet gan augu diennakti mācīties. Un tā tas notiek visās Lielbritānijas universitātēs," raksta korespondents.

Viņa sacīto apstiprina bibliotēkas vadītāja Džūlija Manro (Julia Munro), stāstot, ka eksāmenu laikā nereti ap pusčetriem naktī bibliotēkā vēl mācās ap simts studentu, bet jau pēc pāris stundām viņus nomaina tie, kuri nolēmuši mācībām veltīt agras rīta stundas. Piemēram, bioķīmijas students Alekss (Alex), kurš bibliotēku pamet īsi pēc pusnakts, stāsta BBC korespondentam, ka celsies ap sešiem no rīta, lai nāktu atpakaļ mācīties. "Vēlams bibliotēkā ierasties līdz astoņiem, jo citādi var nepietikt vietu," viņš piebilst, norādot uz to, ka Redingas universitātes bibliotēku studenti cītīgi apmeklē ne tikai naktīs.

Dž. Manro norāda, ka mūsdienās studenti ļoti atbildīgi izvēlas augstskolu, kurā gatavojas studēt, un vasarās, kad vidusskolēni apmeklē universitātes, viņi parasti cītīgi izpēta, cik labi apstākļi mācībām tiek nodrošināti, pievēršot lielu uzmanību arī bibliotēkas aprīkojumam un darba laikam. "Viņi mums saka, ka vēlas mācīties tad, kad to vēlas – pat, ja tas ir divos naktī, viņi grib, lai šāda iespēja būtu," saka Dž. Manro. Studenti jau izteikušies, ka vēlas, lai bibliotēkas ilgāk būtu atvērtas arī brīvdienās, jo daudzi jaunieši arī sestdienas un svētdienas velta mācībām. Bibliotekāre studentu prasības neuzskata par ārkārtējām, atgādinot, ka Redingas universitātē gada studiju maksa ir 9000 sterliņu mārciņas (vairāk nekā 11 000 eiro) un jauniešiem, kuri maksā šādu summu, ir tiesības pieprasīt atbilstošus apstākļus. BBC piebilst, ka līdzīgi darba grafiki ir lielai daļai britu universitāšu bibliotēku, bet ASV augstskolas gājušas soli uz priekšu - tur bibliotēkās tiek iekārtotas speciālas atpūtas telpas, kur noguruši studenti var kādu stundiņu nosnausties, lai pēc tam jauniem spēkiem ķertos pie mācībām.