PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 12. maijs

Ina, Ināra, Inārs, Valija

8013.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
Apvienoto Nāciju Organizācijas galvenajā ēkā Ņujorkā ierīkota fotoizstāde Ceļojumi uz skolu (Journeys to School) - fotoattēlu varoņi ir dažādu valstu skolēni, kuriem jāpārvar grūtības un jātērē daudz laika, lai nokļūtu skolā. 

Ziņu aģentūra ANI vēsta, ka ar lielākajām problēmām saskaras bērni no tā dēvētās trešās pasaules jeb jaunattīstības valstīm, taču par vienu no izstādes varoņiem kļuvis arī kāds ņujorkietis, kurš ik dienas pavada piecas stundas, lai nokļūtu līdz skolai un atpakaļ.

Mazs brazīlietis, kurš uz skolu dodas ēzeļa mugurā, taizemiete, kura, pa ceļam piepelnoties, nokļūšanai uz skolu izmanto velorikšu, kenijiete, kas ik rītu ceļā pavada divas stundas un šķērso kalnu grēdu - fotoizstāde apliecina, ka daudzās pasaules valstīs nokļūšana skolā nav tik vienkārša, kā tas varētu šķist. Bet ir pārsteidzoši, ka starp rekordistiem ir arī 14 gadus vecais Ņujorkas iedzīvotājs Santjago Munjoss (Santiago Munoz).

Zēns dzīvo vienā no Ņujorkas priekšpilsētām, bet apmeklē Bronksas Zinātnes vidusskolu, kas tiek uzskatīta par vienu no labākajām valstī. ANI vēsta, ka viņš ik rītu mostas ap pieciem, lai ap pussešiem dotos uz skolu. S. Munjosam jābrauc divos vilcienos un divos autobusos, kā arī pāris kilometri jānoiet kājām, un ceļš līdz skolai viņam prasa vidēji divarpus stundas. "Dažreiz man izdodas līdz skolai nokļūt divās stundās un 20 minūtēs, bet citreiz brauciens ir par 20 minūtēm ilgāks - tas atkarīgs no satiksmes," saka S. Munjoss, kurš jau pieradis pie ikdienas garajiem ceļojumiem. Ja transporta līdzeklī izdodas atrast brīvu sēdvietu, viņš izmanto laiku, lai mācītos vai lasītu kādu grāmatu, taču nereti gadās visu ceļu stāvēt kājās.

"Lai iegūtu labu izglītību, nākas ar to samierināties," saka S. Munjoss, kuram ir izcilas sekmes matemātikā un fizikā - tieši šī iemesla dēļ viņš apmeklē specializēto Bronksas Zinātnes vidusskolu. Iepazinies ar izstādi, viņš atzīst, ka tomēr esot labākā situācijā, nekā bērni daudzās citās pasaules valstīs. "Ar vilcienu braukt uz skolu ir ērtāk, nekā jāt uz ēzeļa. Un man šķiet, ka labāk ceļā pavadīt divarpus stundas transporta līdzekļos, nekā stundu iet kājām par rajoniem, kuros ir augsts noziedzības līmenis, vai dzīvot valstī, kurā plosās karš," viņš saka.