PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 13. maijs

Ira, Iraīda, Irēna, Irina

5674.jpeg
Kanādas skolēnu vidū veikts pētījums liecina, ka vecāki aizvien retāk un retāk saviem bērniem nosaka kādus interneta lietošanas ierobežojumus vai aizliegumus, kuru mērķis būtu rūpēties par drošības ievērošanu virtuālajā vidē.

Tomēr pētījuma autori sarunā ar laikrakstu The Vancouver Sun norāda, ka nav pamata celt trauksmi -  ir mainījušies interneta lietošanas paradumi, skolēniem aizvien biežāk ir pašiem savas ierīces, ar kuru palīdzību apmeklēt vispasaules tīmekli, bet aizliegumu vietā nākusi izskaidrošana un informēšana.

Kompānija MediaSmarts aptaujājusi vairāk nekā 5400 ceturtās līdz vienpadsmitās klases skolēnu un salīdzinājusi rezultātus ar analoģiskas 2005. gadā veiktas aptaujas rezultātiem. Noskaidrojies, ka deviņu gadu laikā notikušas ievērojamas izmaiņas. Piemēram, 2005. gadā 70% ģimeņu bija strikti noteikts, kāda satura interneta mājaslapas skolēns nedrīkst apmeklēt, bet pašlaik šāda aizlieguma esamību atzinuši tikai 48% skolēnu. Pirms deviņiem gadiem 74% skolēnu bija informēti par to, ka virtuālajā vidē nedrīkst kontaktēties ar nepazīstamiem cilvēkiem, bet pašlaik šādu brīdinājumu saņēmuši tikai 44% skolēnu - acīmredzot, savu iespaidu atstājuši sociālie tīkli ar savu principu "mana drauga draugs ir arī mans draugs", norāda The Vancouver Sun. Pirms deviņiem gadiem 69% ģimeņu skolēniem allaž atgādināts par briesmām, ko var radīt privātas informācijas izpaušana, taču pašlaik tā rīkoties liegts tikai 55% skolēnu.

MediaSmarts izpilddirektore Džeina Tellima (Jane Tallim) gan aicinājusi nedramatizēt pētījuma rezultātus. Viņa norādījusi, ka aizliegumi bija efektīvi laikos, kad ģimenē bija tikai viens dators un vecāki spēja kontrolēt bērnu aktivitātes. Mūsdienās aptuveni 69% skolēnu ir savs portatīvais dators, bet 45% sērfošanai internetā izmanto mobilos tālruņus, tādēļ aizliegumi vairs nedarbojas. "To ievērošanu nav iespējams izkontrolēt, tādēļ daudz svarīgāks ir vecāku izskaidrojošais darbs," saka Dž. Tellima, piebilstot, ka šajā jomā situācija neapšaubāmi ir uzlabojusies. 89% aptaujāto skolēnu apzinoties riskus, kādus var radīt darbošanās internetā, turklāt 64% bērnu interneta drošības jautājumus pārrunājuši tieši ar vecākiem.