PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

5652.jpeg
Lielbritānijas valdība nolēmusi līdz 2017. gadam Lesteršīras grāfistē atvērt pirmo koledžu, kurā varētu mācīties nepilngadīgie likumpārkāpēji. 

Statistikas dati liecina, ka aptuveni trīs ceturtdaļas jauniešu pēc soda izciešanas pastrādā jaunus noziegumus, un valdība cer, ka no tiem viņus varētu atturēt pienācīgas izglītības iegūšana, vēsta britu raidkorporācija BBC. Speciālisti gan uzskata, ka tik vienkārši atkārtoto likumpārkāpumu problēmu neizdosies atrisināt.

2013. gada nogalē nepilngadīgajiem paredzētajās labošanas darbu iestādēs Anglijā un Velsā atradās aptuveni 1300 jauniešu. Pašlaik viņi mācībām velta vidēji 12 stundas nedēļā, taču līdz ar jaunās koledžas darba uzsākšanu šis laiks varētu divkāršoties, pavēstījis Lielbritānijas vicepremjers Niks Klegs (Nick Clegg). Valdības plāns, kuru atbalstījusi arī izglītības ministrija, paredz, ka koledžā stingras uzraudzības apstākļos varētu mācīties aptuveni 320 jauniešu vecumā no 12 līdz 17 gadiem. Ir plānots nolīgt gan profesionālus skolotājus, gan ne mazāk profesionālus uzraugus, kuru uzdevums būs garantēt kārtību jaunajā mācību iestādē. Ja eksperiments izrādīsies veiksmīgs, Anglijā un Velsā varētu atvērt vēl vienu vai vairākas šādas koledžas.

"Kriminālnoziedznieki nedrīkst palikt nesodīti, taču mēs nevaram tik vienkārši atteikties no jauniem cilvēkiem, kuri pieļāvuši kļūdas un pārkāpuši likumu. Ja mēs vēlamies, lai viņi maina savu dzīvi, ieslodzījuma laiks ir jāizmanto lietderīgi," koledžas nepieciešamību skaidrojis N. Klegs. Viņš uzskata, ka atkārtotu noziegumu pastrādāšana lielākoties saistīta ar to, ka jaunieši nav atraduši savu vietu dzīvē un izglītības iegūšana palīdzētu viņiem to izdarīt. "Mēs varam viņiem palīdzēt novērsties no noziedzīgā ceļa, uzņemties atbildību par savu rīcību," sacījis vicepremjers.

Tik optimistiskai nostājai nepiekrīt jauniešu tiesību aizsardzības organizācijas Standing Committee for Youth Justice vadītāja Penelope Gibsa (Penelope Gibbs). Sarunā ar BBC viņa norādījusi, ka ar vienkāršu piedāvājumu iegūt izglītību varētu nepietikt, jo ir vēl vesela virkne iemeslu, kādēļ šie jaunieši nostājušies uz noziedzības takas. "Dažiem ir nopietni garīgās attīstības traucējumi, citi kļuvuši atkarīgi no alkohola vai narkotikām, vēl citi cietuši no varmācības vai pazemojumiem. Ja mēs vēlamies, lai šie jaunieši kļūtu par likumpaklausīgiem pilsoņiem, ir nepieciešams risināt šīs problēmas," viņa uzsvērusi.