PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

6447.jpeg
Foto: Reuters/Joe Tan
Aizvien vairāk Ķīnas lauku reģionos dzīvojošo skolēnu nolemj pārtraukt mācības pirms skolas pabeigšanas, to vietā izvēloties sākt strādāt.

Interneta izdevums International Business Times, atsaucoties uz Ķīnā veiktu pētījumu, raksta, ka no tā izriet, ka beidzamo gadu laikā no izglītības iegūšanas atteikušies un strādāt uz pilsētām devušies vismaz 20 miljoni laukos dzīvojošo jauniešu.

Pētījums veikts Huadžunas zinātnes un tehnoloģijas universitātes socioloģijas profesora Ļu Čenbiņa (Liu Chengbin) vadībā. Viņš sešās valsts provincēs aptaujājis vairāk nekā 1000 jauniešu, kuri mācās lauku skolās, un noskaidrojis, ka 10% aptaujāto ir nolēmuši pamest mācības vidusskolā un uzsākt darba gaitas. Jāatgādina, ka Ķīnā ir obligāta deviņu klašu izglītība, bet pēc tās iegūšanas skolēni un viņu vecāki paši var izlemt, ko darīt tālāk. Ļ. Čenbiņa veiktā pētījuma rezultāti apliecina, ka daudzi jaunieši, kuri uzsākuši mācības vidusskolā, ātri vien nolemj, ka viņiem svarīgāk ir pēc iespējas ātrāk sākt strādāt. Aplēses liecina, ka skolu nepabeigušo skaits ir no 20 līdz 30 miljoniem cilvēku, raksta International Business Times.

Vairāk nekā puse skolēnu, kuri gatavojas pamest mācības, stāstījuši, ka viņi vēlas sekot savu vecāku - iekšējo migrantu piemēram, lai "varētu paplašināt savus horizontus un iegūt jaunu pieredzi". Šie jaunieši, gluži tāpat kā viņu vecāki, nolēmuši doties strādāt uz kādu no strauji augošajām Ķīnas pilsētām, taču Ļ. Čenbiņš norāda uz būtisku aspektu - atšķirībā no vecākiem, kuriem tas patiešām bija izdzīvošanas jautājums, lielai daļai lauku reģionos dzīvojošo mūsdienu jauniešu ir visi apstākļi, lai varētu pabeigt skolu un iegūt augstāko izglītību. "Uz viņiem nav liela finansiālā spiediena, lēmumu viņi pieņem patstāvīgi," intervijā Ķīnas avīzei South China Morning News skaidrojis pētījuma autors.

Vēl lielākas bažas izraisa diezgan lielas skolēnu daļas (30% no tiem, kuri vairs nevēlas mācīties) izteiktais arguments, ka "tā dara visi". Šie skolas pametušie jaunieši veido riska grupu - mācīties viņi negrib, nodoma strādāt nav un agri vai vēlu jaunieši var papildināt kriminalitātes rindas. Ķīnas laikraksti jau vēstījuši par pilsētās un lauku rajonos sastopamām pusaudžu bandām, kas pastrādājušas dažādus noziegumus.