PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

7945.jpeg
Krievijas izglītības ministrija sagatavojusi pavēli, kas paredz to, ka tiks ierobežots skolēniem uzdoto mājasdarbu apjoms. 

Piemēram, otrās klases skolēnam mājasdarbu pildīšanai nevajadzētu tērēt vairāk par 1,5 stundām, bet 11. klases skolēnam - vairāk par 3,5 stundām. Laikraksts Novije Izvestija gan norāda, ka šī pavēle faktiski dublē jau spēkā esošos noteikumus, kurus ievērot ir visai sarežģīti.

Izglītības ministrijas amatpersonas sarunā ar Novije Izvestija skaidrojušas, ka tām bijis nepieciešams reaģēt uz daudzajām vecāku sūdzībām. Skolēnu vecāki žēlojušies, ka viņu bērni tiek burtiski apkrauti ar mājasdarbiem, to pildīšanai velta lielāko daļu laika un dzīvo pastāvīgā stresā un nogurumā. Dažādu priekšmetu skolotāji ne tikai nekoordinē uzdoto mājasdarbu daudzumu, bet arī allaž mēdz norādīt - uzdevums, ar kuru viens skolēns tiek galā desmit minūtēs, citam var prasīt pāris stundu. Krievijas Valsts sociālās universitātes (RGSU) profesore Irina Iļjina (Ирина Ильина), kuras dēls mācās trešajā klasē, sacījusi: "Zēns mājasdarbu pildīšanai velta tikpat daudz laika, cik studenti, gatavojoties semināram - aptuveni divas stundas. Taču semināri ir tikai reizi nedēļā, bet mājasdarbi jāpilda katru dienu".

Jaunās pavēles projektā noteikts, ka pirmās klases skolēniem atzīmes netiek liktas un mājasdarbus viņiem neuzdod. Otrajā un trešajā klasē mājasdarbu pildīšanai paredzētas ne vairāk kā 1,5 stundas, ceturtajā un piektajā klasē - divas stundas, no sestās līdz astotajai klasei - divas ar pusi stundu, bet devītās līdz vienpadsmitās klases skolēniem - ne vairāk kā trīs ar pusi stundas. Tāpat precizēts, ka vienā un tajā pašā dienā stundu sarakstā nedrīkst būt vairāki no tiem sarežģītākajiem mācību priekšmetiem, kur mājasdarbu apjoms ir liels. Parasti starp šiem priekšmetiem ir matemātika, fizika, ķīmija un bioloģija.

Maskavas 109. izglītības centra direktors Jevgēņijs Jamburgs (Евгений Ямбург), komentējot iniciatīvu, ironiski noteicis, ka dokumentiem, protams, esot jābūt kārtībā, bet viņš uzskata, ka ar pavēli nekas nebūs līdzēts - viss atkarīgs no tā, cik pareizi vai nepareizi skolā tiek organizēts mācību process. Līdzīgās domās ir arodbiedrības Skolotājs (Учитель) padomes loceklis, krievu valodas skolotājs Vsevolods Luhovickis (Всеволод Луховицкий). "Nav reāli noteikt, cik laika vidēji prasa kāda uzdevuma veikšana. Katrā skolā ir iekšējās formālās un neformālās vienošanās par šo jautājumu. Viss atkarīgs no skolotājiem, pašiem skolēniem un konkrētā mācību priekšmeta," viņš sacījis.

Novija Izvestija eksperti arī norādījuši uz pretrunām skolēnu vecāku uzvedībā. No vienas puses viņi prasa, lai skolēnus pēc iespējas labāk sagatavotu vienotajam valsts eksāmenam, lai viņu zināšanu līmenis paaugstinātos, bet no otras - iebilst pret mājasdarbiem, ar kuru palīdzību praksē tiek nostiprinātas iegūtās zināšanas.