PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

8560.jpeg
Foto: spirer / 123RF
Vairākums Oksfordas universitātes studentu nobalsojuši par gadsimtiem ilgās tradīcijas saglabāšanu.

Arī turpmāk studenti uz eksāmeniem dosies tumšas krāsas apģērbā (subfusc), tērpušies obligātajā mantijā un ar četrstūraino cepurīti galvā. Laikraksts The Guardian atgādina, ka līdzīgs referendums un ar tādiem pašiem rezultātiem notika arī 2006. gadā, bet balsojumā pirms trim gadiem tika nolemts, ka studentes svārku vietā drīkst valkāt bikses.

Oksfordas universitātes studentu savienība (OUSU) paziņojusi, ka referendumā (balsojums notika internetā) par tradīcijas saglabāšanu izteikušies pārliecinošs studentu vairākums - vairāk nekā 75,8% jeb 6403 referenduma dalībnieki. Tikai 2040 studenti balsojuši par to, ka uz eksāmeniem drīkst ģērbties, kā vēlas. Vēl vienā balsojumā 78% studentu atbalstījuši mantiju un cepurīšu obligāto statusu. Jāatgādina, ka pirmo reizi subfusc ģērbšanās stils universitātes statūtos minēts tālajā 1636. gadā.

Studentu savienības viceprezidents Džeimss Blaits (James Blythe) sarunā ar The Guardian stāstījis, ka balsojums izsludināts pēc tam, kad savienība saņēmusi vairāku studentu sūdzības. Jaunieši norādījuši, ka ģērbšanās atbilstoši tradīcijām viņiem sagādā liekas neērtības eksāmenu laikā, ir sevišķi tad, ja laiks ir karsts. Pārmaiņu pieprasītāju grupas vadītājs Ksavs Koens (Xav Cohen) uzsvaru gan licis uz ko citu - viņš skaidrojis, ka šīs tradīcijas daudziem asociējas ar elitārismu un reizēm arī pārākuma apziņu un augstprātību. Atgādinot, ka ir XXI gadsimts un tikai dažas britu augstskolas saglabājušas senās tradīcijas, K. Koens uzsvēris, ka šīs prakses dēļ daudzi talantīgi un spējīgi, taču no nabadzīgām ģimenēm nākuši jaunieši uzskata - Oksforda nav viņiem pati piemērotākā vieta.

Šādam traktējumam gan nepiekrīt 19 gadus vecais Herisons Edmondss (Harrison Edmonds), kurš uzņēmās tradīciju atbalstītāju kampaņas vadīšanu. Viņš jau paspējis paust gandarījumu par referenduma rezultātiem, uzsverot, ka subfusc ģērbšanās stils nav vis elitārs, bet gan egalitārs. "Nav svarīga tava izcelsme, rase, sociālais stāvoklis vai dzimums - dodoties uz eksāmenu mantijās un cepurītēs, visi ir vienlīdzīgi," skaidrojis H. Edmondss. Viņš uzskata, ka, pateicoties stingrajiem ģērbšanās nosacījumiem, parastās valsts skolas beigušie jaunieši jūtas ne par mata tiesu sliktāk par tiem, kuri absolvējuši prestižās privātskolas.