Tiesībsarga birojs atzīst, ka elektroniskās dienasgrāmatas E-klase bezmaksas pakalpojumu paka nodrošina pamatvajadzības, taču vecākiem, kuriem nav dators un internets, skolai tomēr būtu jānodrošina arī papīra dienasgrāmatas. Desmit gadu laikā, kopš darbojas elektroniskais izglītības žurnāls E-klase, vairums skolu pārgājušas uz saziņu ar bērniem un viņu vecākiem internetā. Īpaši aktuāli E-klases pakalpojumi kļuvuši pēdējos gados, pēc tam, kad Tiesībsargs uzstāja uz to, ka vecākiem nevajadzētu maksāt par vairākiem skolai nepieciešamiem mācību piederumiem, tostarp dienasgrāmatām, informē portāls lsm.lv.
Tiesībsargs nesaskata pārkāpumus skolas dienasgrāmatu aizstāšanā ar E-klasi

Jau nākamnedēļ skolēniem pēdējā mācību nedēļa. Pirms liecību izdošanas jo īpaši aktuālas ir atzīmes un citas mācību gada beigu organizatoriskās lietas, kas nereti pieejamas vien E-klasē jeb elektroniskajā žurnālā. Daži pamata pakalpojumi ir pieejami bez maksas, piemēram, iespēja sūtīt vēstules, uzzināt informāciju par mājasdarbiem un gaidāmajām vecāku sapulcēm.
Rīgas 64.vidusskolā dienasgrāmatas pērk vien pirmo līdz septīto klašu skolēniem, bet vecākajiem bērniem ir pieejama tikai E-klase. Skolotāji atzīst, ka nereti vajadzīgā informācija līdz mammām un tētiem nemaz nenonāk, ja viņi regulāri neielūkojas elektroniskajā dienasgrāmatā. Tāpat kā agrāk vecāki ielūkojās papīra dienasgrāmatās, pašlaik tiem būtu jāinteresējas par bērnu sekmēm arī E-klasē.
Skolas direktore Dace Lāce stāsta, ka papīra dienasgrāmatas pērk mazāko klašu audzēkņiem, jo visiem nopirkt esot pārāk dārgi.
“Mums dienasgrāmatas ir jāpērk no skolas budžeta. Ņemot vērā, ka astotajā vai devītajā klasē ne bērni, ne arī vecāki negrib šo dienasgrāmatu ne parakstīt, ne arī aizpildīt, tad vienkārši iztērēt skolas budžeta naudu, lai pustukšu to pēc tam nēsātu? Tas, mūsuprāt, nav lietderīgi,” klāsta skolas direktore.
E-klases pakalpojumus piedāvā SIA „Izglītības sistēmas”, kas, pēc E-klases izstrādes departamenta vadītāja Jāņa Kaģa vārdiem, sevi nepozicionē kā daļu no bezmaksas izglītības.
“Mēs jūtamies diezgan nekomfortabli no tā, ka mūs ievelk ietvarā, kas ir bezmaksas izglītība. Tā ir pati par sevi, par bezmaksas izglītību rūpējas valsts, mēs piedāvājam E-klasi kā palīglīdzekli ērtībai,” saka J. Kaģis.
Tiesībsargs iepriekš panācis, ka mācībām nepieciešamos līdzekļus skolēnu vecākiem vairs nav jāpērk. Birojā atzīst, ka sūdzības no bērnu vecākiem par to, ka atsevišķi E-klases pakalpojumi pieejami vien par maksu, ir saņemtas.
"Pamata paka ir ekvivalents veco laiku papīra dienasgrāmatai, kurā iespējams uzzināt, kāds ir priekšmets, kāda ir attiecīgās nodarbības tēma, kāds ir mājasdarbs un kāda ir atzīme. Tiesībsarga birojs šobrīd pārkāpumus nesaskata. Tomēr, ja vecākam nav dators vai interneta pieslēgums, skolai ir pienākums nodrošināt, lai bērnam būtu papīra dienasgrāmata,” skaidro Tiesībsarga biroja pārstāves Ruta Siliņa.
Atsaucoties uz R. Siliņas stāstīto, tomēr secināts, ka bezmaksas E-klases versijā gan esot viss, kas bērniem un vecākiem primāri nepieciešams.