PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 03. maijs

Gints, Uvis

7284.jpeg
Foto: pressmaster / 123RF
Līdz šim pat mazākajās Skotijai piederošā Šetlendu arhipelāga salās bērniem bija iespēja mācīties līdz 14 gadu vecumam. 

Tagad vietējās varasiestādes gan plāno mazās nepilnās vidusskolas slēgt, nosūtot vairāk nekā 100 skolēnu mācīties uz internātskolu arhipelāga galvaspilsētā Lērikā. Laikraksts The Guardian vēsta, ka šis nodoms izraisījis skolēnu un viņu vecāku iebildumus.

Šetlendu salu padome ierosinājusi daļēji vai pilnībā slēgt Veilsejas, Jellas un Anstas salās esošās skolas, kurās kopā mācās 112 bērni vecumā no 11 līdz 14 gadiem. The Guardian raksta, ka maigākais plāns paredz uz internātskolu pārcelt tikai vecākās klases audzēkņus, taču tiek apsvērta iespēja skolas, kas, protams, ir vienīgās mācību iestādes mazajās salās, slēgt pavisam. Pašlaik projekts nodots sabiedriskajai apspriešanai, un skolēnu vecāku reakcija ir saprotama. "Mēs kategoriski noraidījām abus priekšlikumu. Daži no vecākiem ļāva vaļu emocijām, bet, taisnību sakot, mēs jūtamies tā, it kā ar galvu skrietu ķieģeļu sienā," pēc Veilsejas salā notikušās skolēnu vecāku sapulces sacījusi Linna Vilsone (Lynne Wilson). Viņa strādā par skolotāju nelielajā skolā, kurā mācās arī sievietes meita.

Skolēnu vecāki norāda, ka viņiem bērni faktiski tiks atņemti, un ne par kādu normālu ģimenes dzīvi vairs nebūs iespējams runāt. "Tas būtu šausmīgi. Visu nedēļu no pirmdienas rīta līdz piektdienas pēcpusdienai man būs jādzīvo internātā. Man ļoti pietrūks ģimenes, es vairs nevarēšu piedalīties ciemata adīšanas pulciņa nodarbībās. Un kas notiks, ja es saslimšu?" - sarunā ar The Guardian teikusi 11 gadus vecā Emīlija Džonsone (Emily Johnson). Ja tiks apstiprināts plāns par pilnīgu nepilnās vidusskolas slēgšanu, viņai būs jādodas uz internātskolu kopā ar 13 gadus veco brāli Skotu (Scott), bet jaunākais brālis Īens (Ian), kuram ir septiņi gadi, vēl pāris gadus varēs mācīties salas sākumskolā.

Amatpersonas, skaidrojot sava lēmuma iemeslus, noliedz, ka skolu slēgšana būtu saistīta ar ekonomiskiem apsvērumiem, uzsverot, ka rīkojas skolēnu labā. "Mēs viņiem piedāvājam labāku izglītību par to, kāda iegūstama salās," paziņojis Šetlendu padomes vadītājs Gerijs Robinsons (Gary Robinson). Tomēr skolēnu vecāki tam kategoriski nepiekrīt. "Vietējā izglītības sistēma darbojas ļoti labi," saka Emīlijas māmiņa Luīze Džonsone (Louise Johnson). Gan viņa, gan L. Vilsone atsaucas uz statistikas datiem, kas liecina - gan Jellas, gan Veilsijas salu skolu audzēkņu sekmes pārbaudījumos bijušas augstākas nekā vidēji arhipelāga skolās, un, kas ir īpaši svarīgi, - augstākas nekā Lērikas vidusskolā, ko plānots pārveidot par internātu.

L. Vilsone norāda arī uz to, ka nepārdomāts lēmums var atstāt ļoti negatīvu iespaidu uz mazo salu nākotni. Viņa pati uzaugusi Veilsejā, vēlāk beigusi Edinburgas universitāti un nolēmusi atgriezties dzimtajā salā. "Taču, ja es tobrīd zinātu, ka maniem bērniem 11 vai 13 gadu vecumā nāksies doties prom no mājām, droši vien būtu pieņēmusi citādu lēmumu," saka salas iedzīvotāja.