PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

8571.jpeg
Foto: psphotography / 123RF
Gluži tāpat kā daudzās citās Āzijas valstīs, arī Singapūrā izglītības sistēma balstās uz neskaitāmiem pārbaudījumiem.

Skolēnu vidū valda liela konkurence, un viņi izjūt milzīgu spiedienu. Bērnu vecāki cenšas palīdzēt savām atvasēm mācībās, taču reizēm spiesti atzīt, ka to nespēj. Pieprasījums ir radījis piedāvājumu - gan valsts skolās, gan privātos izglītības centros darbojas skolēnu vecākiem paredzēti kursi, raksta britu raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

Nodarbības parasti notiek svētdienās, un par četrām pilnām mācību dienām, kuru laikā pieaugušie atsvaidzina savas zināšanas matemātikā vai dabas zinībās, vidēji jāmaksā summa, kas būtu aptuveni 450 eiro. Plaukstošajai Singapūras ekonomikai tā gan nav pārmērīgi liela cena. Jo vairāk tādēļ, ka šajā valstī, kas pašlaik ir vārda labā nozīmē apsēsta ar izglītību, tiek tērētas nesalīdzināmi lielākas summas privātskolotāju algošanai. BBC vēsta, ka pērn šī tirgus apjoms sasniedzis 1,1 miljardu Singapūras dolāru jeb 745 miljonus eiro. Ja ņem vērā, ka Singapūrā ir vien 5,5 miljoni iedzīvotāju, tēriņi, kas beidzamo desmit gadu laikā dubultojušies, ir ļoti iespaidīgi. Taču ir arī rezultāts - beidzamais Ekonomiskās Sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) reitings liecina, ka tieši Singapūras skolēniem ir pasaulē augstākais zināšanu līmenis matemātikā un dabas zinībās.

Zināšanu atsvaidzināšana nozīmē ne tikai to, ka skolēnu vecākiem ir lielākas iespējas palīdzēt saviem bērniem pildīt mājasdarbus vai kontrolēt, kā viņiem veicas mācībās. "Mēs dodam viņiem iespēju saprast, ko skolēni dara skolās, mācām atrisināt sarežģītas problēmas, izmantojot pašas modernākās metodes," sarunā ar BBC stāsta izglītības centra Genius Young Minds direktore Nura Hidaija Izmaila (Nur Hidayah Ismail). Viņa ilgus gadus strādājusi par skolotāju valsts skolā un secinājusi - daudzu bērnu vecākiem ļoti nepieciešami padomi bērnu audzināšanā un skološanā.

Anita Saleha (Anita Saleh) stāsta, ka kursu apmeklēšana bijusi ļoti noderīga, jo tikai tagad viņa sapratusi, kādas grūtības nākas pārvarēt 11 gadus vecajai meitai, kura gatavojas sākumskolas gala eksāmeniem (PSLEs). Singapūrā to rezultātiem tiek pievērsta ļoti liela uzmanība. No atzīmēm ir atkarīgs, cik augsta līmeņa skolā bērns varēs turpināt mācības, faktiski izšķiras, vai skolēnam ir cerības uz labu karjeras izaugsmi. A. Saleha, kurai pašai skolā bijušas labas atzīmes, atzīst, ka mūsdienās no skolēniem tiek prasīts daudz vairāk, un viņa pati pirms kursu apmeklēšanas nav spējusi atrisināt daudzus meitai dotos uzdevumus. Viņas meita Adavija (Adawiyah) stāsta, ka māmiņa tagad daudz labāk izprotot, kādēļ viņas atzīmes nav tik augstas, kā gribētos, un atmosfēra ģimenē uzlabojusies.