PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

8466.jpeg
Foto: hasloo / 123RF
Skolēni Austrijā pasākuši izmantot interneta sociālos tīklus, lai informētu sabiedrību par dažādām skolās novērotām nebūšanām, ko viņi nespēj novērst. 

Nesen Facebook lietotāji aktīvi reaģēja uz sūdzībām, ka kādas vidusskolas direktore izdevusi rīkojumu skolas telpās runāt tikai un vienīgi vāciski, bet tagad uzmanības centrā nokļuvusi internātskola, kurai steidzami nepieciešams remonts, raksta interneta ziņu vietne The Local.

"Mēs vēlamies vērst uzmanību uz trūkumiem Obervartas internātskolā un pieprasīt, lai kaut kas tiktu darīts to novēršanai," sacīts ziņā, kas ievietota skolēnu izveidotā Facebook draugu grupā. Tai pievienotie attēli liecina, ka skolai, kas sagatavo topošos ekonomikas, modes un tūrisma industrijas darbiniekus, remonts patiešām akūti nepieciešams. Daudzviet skolas sienas klāj pelējuma kārta, no krāniem tek brūns ūdens, kas liecina par sarūsējušām caurulēm, bet kopmītņu gultās matrači nav mainīti kopš brīža, kad skola uzsāka savu darbību - tātad 40 gadus, raksta The Local.

Laikraksts Kronen Zeitung rakstījis, ka aprīļa otrajā pusē skolā notikusi sanāksme, kurā līdz ar skolēnu vecākiem piedalījušies arī vietējo varasiestāžu pārstāvji un politiķi. Skolēni pavēstījuši, ka dienu pirms šīs sapulces ar parastu krāsu aizkrāsoti pelējuma plankumi uz sienām gaiteņos, kas ved uz skolas sapulču telpu. Lai gan visas amatpersonas piekritušas, ka internātskolā steidzami nepieciešams remonts, nekādi konkrēti solījumi par tā veikšanu nav izskanējuši, tādēļ skolēnu vecāki gatavojas vērsties pie Burgenlandes federālās zemes valdības vadītāja Hansa Nīsla (Hans Niessl). Pateicoties skolēnu aktivitātēm Facebook, par šo problēmu rakstījušas arī nacionālās avīzes un sižetus sagatavojuši vairāki televīzijas kanāli, tādēļ Obervartas internātskolas skolēniem ir cerības, ka nākamo mācību gadu viņi uzsāks izremontētā skolā un kopmītnēs.

Samērā veiksmīgu protesta akciju Facebook un Twitter bija sarīkojuši arī Mēdlingas pilsētas Biznesa skolas skolēni, kuriem bija paziņots, ka turpmāk viņi skolā drīkst sarunāties tikai vācu valodā - protams, atskaitot svešvalodu stundas. Spriežot pēc skolas direktores parakstītā paziņojuma, šis lēmums attiecies ne tikai uz sarunāšanos savā starpā starpbrīžos, bet arī telefona sarunām ar draugiem un vecākiem. Interneta komentētāji direktores lēmumu saukuši gan par "diktatūru", gan "absolūti nepareizu pieeju", un pat skolas valdes priekšsēdētājs Martins Gēbels (Martin Göbel) atzinis, ka tas bijis samērā neveiksmīgi formulēts. Viņš uzsvēris, ka skolēni drīkst sarunāties kādā valodā vēlas, taču norādījis, ka reizēm tas noved pie pārpratumiem - piemēram, kāda skolniece no Albānijas kļūdaini uzskatījusi, ka maķedoniešu apkopējs, runājot savā dzimtajā valodā, viņu apvainojis, un izcēlies kautiņš. "Tieši tādēļ direktore uzskatīja par nepieciešamu atgādināt, ka skolas oficiālā valoda ir vācu," skaidrojis M. Gēbels.