PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

8444.jpeg
Foto: rawpixel / 123RF
Vidusskolu avīzes tiek uzskatītas par vienu no amerikāņu tradīcijām, taču pakāpeniski tās aiziet nebūtībā, raksta laikraksts Chicago Tribune.

Laikraksts pētījis situāciju Čikāgā un Ilinoisas štatā. Daudzviet skolu administrācijas līdzekļu trūkuma dēļ slēdz žurnālistikas programmas un pārtrauc laikrakstu izdošanu, taču ne mazāk svarīgas ir arī beidzamajos gados notikušās pārmaiņas informatīvajā vidē, kad ikviens, veicot kādu ierakstu Twitter, Facebook vai Instagram, jau var justies kā žurnālists.

Chicago Tribune atgādina par 1991. gadā veiktu Rūzvelta universitātes Komunikācijas koledžas pētījumu, kas liecinājis, ka gandrīz visās Čikāgas skolās tiek izdotas savas avīzes. Biezākas vai plānākas, kvalitatīvākas vai mazāk kvalitatīvas, taču tādas bijušas vienmēr. Universitātes žurnālistikas docente Linda Džonsa (Linda Jones) stāsta, ka 2006. gadā vairs tikai 60% skolu varējušas lepoties ar savām avīzēm. Lai gan vēlāk pētījumi nav veikti, no skolām saņemtās ziņas liecina, ka avīžu slēgšanas tendence tikai pastiprinājusies, un pie tā nav vainojams tikai un vienīgi hroniskais naudas trūkums, par ko parasti mēdz sūdzēties skolu administrāciju pārstāvji.

"Ir notikušas ievērojamas izmaiņas skolēnu attieksmē pret skolas avīzēm un sava laika ziedošanu to veidošanai," raksta Chicago Tribune. Piemēram, Morganpārkas vidusskolas angļu valodas skolotāja Keita Medžeske (Keith Majeske), kura par skolas avīzītes izdošanu atbild gadiem ilgi, stāsta - savulaik viņai nupat kā nodrukāto avīžu pakas nācies slēpt direktora kabinetā, lai skolēni laikrakstus neizvazātu vēl pirms tie sadalīti pa klasēm. Pašlaik gaiteņos noliktās avīžu kaudzes ilgu laiku paliekot neskartas - ja vien laikrakstā nav fotogrāfijas no skolas ballītes vai Valentīna dienas privātie sludinājumi. "Es vairs nejūtu tādu ieinteresētību, kāda bija agrāk, un man tas šķiet drausmīgi, jo skolēni vairs nezina, kas notiek viņu pašu skolā," sacījusi K. Medžeske, liekot saprast, ka skolas administrācija jau domā par avīzes izdošanas pārtraukšanu.

Bārtletas vidusskolā laikraksts drukātā formā jau neiznāk, un pāris entuziastu skolotājas Džilas Flenegenas (Jill Flanagan) vadībā rūpējas par tā interneta versiju. Dž. Flenegena stāsta, ka viņas vadīto žurnālistikas stundu apmeklētāju skaits sācis sarukt 2008. gadā, kad savu uzvaras gājienu sāka Facebook. Zemās apmeklētības dēļ šogad žurnālistikas programma slēgta. Dž. Flenegena gan cerējusi saglābt avīzi ar pēcpusdienas žurnālistikas kluba palīdzību, personīgi uzaicinot uz to aptuveni 60 skolēnus, kuriem labi padevusies rakstīšana. Uz pirmo sanāksmi atnākuši aptuveni 30 cilvēku, uz otro vairs tikai 20, bet pašlaik Dž. Flenegenai veidot avīzes interneta versiju regulāri palīdzot vien pieci vai seši skolēni.