PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

8193.jpeg
Japānā skolās kārtību un tīrību uztur paši skolēni, un tām nenākas algot apkopējus vai sētniekus. Turklāt Japānā tā šķiet pašsaprotama lieta. 

Kad 2011. gadā, kandidējot uz ASV prezidenta amatu, ar līdzīgu ideju nāca klajā Ņūts Gingričs (Newt Gingrich), viņu izsmēja, taču arī ASV ir dažas mācību iestādes, kurās samērā sekmīgi ieviesta šāda kārtība, raksta Nacionālā sabiedriskā radio (NPR) interneta mājaslapa.

Oregonas štata pilsētā Fīniksā atrodas Armadiljo Tehniskais institūts (ATI), kura nosaukums gan ir samērā maldinošs - tā nav augstākā mācību iestāde, bet gan specializēta vidusskola. Tās direktore Kima da Kosta (Kim Da Costa) NPR stāsta, ka jau vairākus gadus skola iztiek bez algotu apkopēju pakalpojumiem, jo tīrību tajā uztur paši skolēni. Sākot ar sesto klasi tiek organizētas dežūras, un vairākas dienas nedēļā pēc pusdienu starpbrīžiem dežuranti aptuveni pusstundu velta intensīvai skolas tīrīšanai. "Viņi slauka un berž grīdas, iznes atkritumus un drazas, tīra arī dušas telpas un labierīcības," raksta NPR mājaslapa.

K. da Kosta gan piebilst, ka īpaši sarežģītus vai bīstamus darbus paveic skolas saimniecības nodaļas darbinieki, tomēr lielākoties par kārtību un tīrību rūpējas paši skolēni. "Tas viņus iemāca cienīt vidi, kurā dzīvo, apzināties, ka tieši viņi paši ir atbildīgi par tās uzturēšanu kārtībā," saka skolas direktore. 10. klases skolniece Īdena Koksa (Eden Cox) atzinusi, ka reizēm dežurantiem nākas atgādināt, lai viņu biedri nemet drazas, kur pagadās, un nesagādā lieku darbu, taču principā viņa ar šo kārtību esot apmierināta.

Līdzīga kārtība ir arī privātajā Brentvudas akadēmijā, kas atrodas netālu no Nešvilas pilsētas Tenesī štatā. Atšķirība vien tā, ka šajā skolā netiek rīkotas dežūras, bet tīrīšanas darbos ik dienu iesaistās visi skolēni - katrs no viņiem zina, par kuru telpu kurš atbild. 11. klases skolniece Medija Džerarda (Maddie Jarrard) stāsta, ka, piemēram, skolas basketbola un volejbolu komandu spēlētāji pēc spēlēm paši iztīrot un sakārtojot skatītāju tribīnes un sporta zāli. "Mēs cenšamies jauniešus sagatavot dzīvei. Pēc skolas viņi dosies uz koledžu, bet tur taču neviens cits viņu kopmītņu istabiņas netīrīs," saka skolas pārstāve Sjūzena Šefere (Susan Shafer). Abu mācību iestāžu personāls sarunā ar NPR apgalvojis - skolēnu vecākiem neesot nekādu pretenziju pret to, ka bērniem liek rūpēties par tīrību. Gluži otrādi, daži vecāki pat vēlējušies noskaidrot, vai skolai ir kāds noslēpums, kā piedabūt jauniešus tā rīkoties, jo mājās uz savu istabu tīrīšanu un kārtošanu viņi neesot tik naski.