PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

8153.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Kanādas Ņūbransvikas provincē daļai iedzīvotāju dzimtā valoda ir angļu, bet daļai franču, tādēļ paralēli darbojas divas skolu sistēmas. 

Kentas grāfistē skolēni gadiem ilgi uz mācību iestādēm tiek nogādāti autobusos, kas apkalpo gan franču, gan angļu skolas, taču nu amatpersonas attapušās, ka tas neatbilst likumam. Daudzu skolēnu vecāki ar pašreizējo kārtību ir apmierināti un uzskata, ka līdzekļus, kas tiks ieguldīti papildu skolu autobusu ieviešanai, būtu iespējams izmantot lietderīgāk, raksta televīzijas kompānijas CBS interneta mājaslapa.

Marta nogalē provinces izglītības ministrs Seržs Rusels (Serge Rouselle) paziņojis, ka saviem padotajiem devis rīkojumu jau tuvākajā laikā nodrošināt, lai uz angļu un franču skolām kursētu atsevišķi autobusi. Viņš skaidrojis, ka šādu nepieciešamību nosaka likums un provincē spēkā esošie konstitucionālie nosacījumi par divām paralēlām izglītības sistēmām. CBS vēsta, ka lielākajā daļā provinces apdzīvoto vietu likums ticis stingri ievērots arī līdz šim, taču ir atsevišķi rajoni, piemēram, Kentas grāfiste, kur angļu un franču valodās runājošie skolēni uz mācību iestādēm devušies vienā un tajā pašā autobusā.

Piemēram, Džeisona Lousona (Jason Lawson) jaunākā meita Ališa (Alisha) mācās franču skolā, taču līdz tai viņu nogādā autobuss, kas formāli apkalpo reģionālās angļu skolas. "Viņa ar šo autobusu brauc jau 12 gadus, un viss ir vislabākajā kārtībā - meita ieguvusi daudz draugu starp angliski runājošajiem," stāstījis Dž. Lousons. Viņš uzņēmies vadīt Kentas skolēnu vecāku grupu, kas pieprasa, lai pašreizējā kārtība netiktu mainīta. Pēc šo aktīvistu domām, laikā, kad Izglītības ministrija visu laiku sūdzas par naudas trūkumu, ieviest papildu autobusu maršrutus ir izšķērdīgi. "Viņiem drīzāk vajadzētu pārbaudīt visu sistēmu un nodrošināt, ka skolu autobusi nekursē pustukši. Un nav ko uztraukties, vai tajos sēdošie bērni runā angļu vai franču valodā," ir pārliecināts Dž. Lousons.

Vīrietim pašam dzimtā valoda ir angļu, bet viņa sievai - franču, tādēļ nav pārsteigums, ka Dž. Lousons aģitē par abu kopienu tuvināšanos. Skolu autobusi, kuros kopā brauc gan angļu, gan franču valodā runājošie, pēc viņa domām, ir lieliska iespēja iepazīties ar tuvējā apkaimē dzīvojošajiem kaimiņiem, kuri runā citā valodā. Tam piekrīt arī D. Lousona krustmeita Sofija Votūra (Sophie Vautour), kura uz skolu dodas tajā pašā autobusā, kurā Ališa. Viņa stāsta, ka, tikai pateicoties šiem regulārajiem braucieniem, iepazinusies ar kaimiņos dzīvojošajiem angliski runājošajiem. "Taču runāt angliski šajā autobusā mani neviens nepiespiež - ja gribu, varu sēsties pulciņā pie franču skolas skolēniem," viņa sacījusi.

CBS ziņo, ka Dž. Lousons ir atradis domubiedrus arī starp reģionālajiem politiķiem. Jaunās Demokrātiskās partijas līderis Dominiks Kardī (Dominic Cardy) paziņojis, ka centīsies panākt izmaiņas likumā, lai skolu autobusu kustība tiktu organizēta, vadoties pēc ekonomiski izdevīgākajiem maršrutiem, nevis cenšoties nošķirt angļu un franču valodās runājošos bērnus.