PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

8132.jpeg
Foto: romrodinka / 123RF
Nopietnas diskusijas Itālijā izraisījis nodarbinātības ministra Džuliāno Poleti (Giuliano Poletti) paziņojums par skolēnu vasaras brīvlaiku.

Itālijā vasaras brīvlaiks ilgst trīs mēnešus, taču ministrs izteicies, ka tas ir par garu un brīvlaiku nepieciešams saīsināt, liekot skolēniem vai nu mācīties, vai strādāt. Interneta ziņu vietne The Local raksta, ka sarīkotajā aptaujā ministru atbalstījuši vien 38% iedzīvotāju, turklāt lielākā daļa idejas pretinieku norādījuši, ka tā ir praktiski nerealizējama.

Runas par skolēnu vasaras brīvlaika garumu Itālijas sabiedrībā tiek uzjundītas laiku pa laikam. The Local norāda, ka galvenais iemesls esot tas, ka citās Rietumeiropas valstīs vasaras brīvlaiki ir krietni īsāki - piemēram, Vācijā un Lielbritānijā bērni vasarā atpūšas vidēji sešas nedēļas, bet Francijā astoņas nedēļas. Uz to uzmanību vērsis arī Dž. Poleti, paziņojot, ka gados jaunie itālieši, kuri vasarās pieraduši tik ilgi atpūsties, tieši šī iemesla dēļ esot nekonkurētspējīgi Eiropas darba tirgū. "Pilnīgi pietiktu ar mēnesi ilgām brīvdienām," ministrs sacījis intervijā televīzijas kanālam RAI, piebilstot, ka mācību gadu būtu iespējams pagarināt par mēnesi, bet vēl mēnesi vasarā veltīt, lai skolēni apgūtu darba iemaņas. Kā piemēru viņš minējis savus divus bērnus, kuri vasaru pavadījuši, strādājot augļu noliktavā.

Kolēģa ideju par skolēnu strādāšanu vasarā principā atbalstījusi arī izglītības ministre Stefānija Džanīni (Stefania Giannini), tomēr The Local norāda, ka viņas nesen sagatavotajā izglītības sistēmas reformēšanas plānā par vasaras brīvlaika saīsināšanu nekas neesot sacīts. Savukārt interneta ziņu vietnes komentētāji lielākoties vērsuši uzmanību uz to, ka nodoms, iespējams, arī ir labs, taču ļoti grūti realizējams. Proti, būs neiespējami valstī, kur jaunu cilvēku (līdz 25 gadiem) bezdarba līmenis sasniedz 41,2%, nodrošināt darba vietas kaut vai vecāko klašu skolēniem. Turklāt jāņem vērā arī klimatiskie apstākļi, jo lielā karstuma dēļ jau jūlija vidū daudzi Itālijas uzņēmumi pārtrauc darbu un atsāk to vien septembrī. Šī paša iemesla dēļ apšaubāma liekas arī ideja par mācību gada pagarināšanu, jo jau maijā daudzās skolās valda tāda svelme, ka normāli mācīties nav iespējams, raksta The Local.