PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

8213.jpeg
Foto: jackf / 123RF
Dānijas Garīgās veselības fonda (Pyskiatrifonden) speciālisti ir noraizējušies par tendenci, ko apliecinājusi nesen notikusi aptauja.

Vecāki aizvien mazāk laika pavada kopīgās nodarbēs ar saviem bērniem, pat kopīgas maltītes aptuveni pusē ģimeņu ir retums. Interneta ziņu vietne The Local norāda, ka situācija, kas pēc speciālistu domām kaitē bērnu attīstībai, izveidojusies gan vecāku aizņemtības, gan moderno elektronisko ierīču uzvaras gājiena dēļ.

Pavisam institūta speciālisti aptaujājuši 1400 bērnu vecāku, un puse atzinuši, ka ir dienas, kad viņi ar bērniem kopīgi nedara vispār neko - nedz ietur maltīti, nedz rotaļājas, nedz dodas pastaigās, lasa grāmatu vai vienkārši parunājas. 14% vecāku to laiku, ko veltīt kopīgām nodarbēm ar bērniem, var izbrīvēt reizi nedēļā, bet 15% - tikai reizi mēnesī.

Dānijas Garīgās veselības fonda bērnu psiholoģe Šarlote Daiamanta (Chalortte Diamant) aptaujas rezultātus nodēvējusi par "biedējošiem". "Kad bērns aug, viņam nepieciešams sajust, ka vecāki viņu mīl un rūpējas par viņu. Taču puse no Dānijas vecākiem, acīmredzot, ir tik aizņemta ar citām lietām, ka nespēj atlicināt laiku, ko pavadīt kopā ar bērniem," viņa sacījusi intervijā laikrakstam Politiken. Viņa norādījusi, ka pat 28% trīs gadus vecu bērnu vecāku ne katru dienu atrod laiku, lai nodarbotos ar bērniem, bet starp 13 gadus vecu bērnu vecākiem tādu ir jau 67%. "Tas var atstāt nopietnas sekas uz bērnu pašnovērtējumu un vispārējo labklājību," skaidrojusi Š. Daiamanta. Viņa piebildusi, ka tie, kuri bērnībā izjutuši, ka nav vecāku prioritāte, bieži vien paliek vientuļi un sociāli neaktīvi arī tad, kad ir pieauguši.

Roskildes universitātes ģimeņu attiecību pētnieks Jans Kampmans (Jan Kampmann) ir pārliecināts, ka situācijā vainojama ne tikai vecāku aizņemtība, bet arī modernās tehnoloģijas. "Tās ir piepildījušas mūsu mājas. Parasti mājoklī ir vairāki televizori, un pat mazākajiem bērniem jau ir savi iPad. Dienas, kad visa ģimene pulcējās, lai skatītos nacionālā televīzijas kanāla pārraides, ir pagājušas. Tagad katrs nolien  savā istabā, kur viņam netraucē citu ģimenes locekļu ierīču radītie trokšņi," uz atsvešināšanās iemesliem norāda J. Kampmans. Arī viņš ir satraukts par to, ka ģimenes laiku nepavada kopā, kad tas būtu iespējams, piemēram, ieturot maltītes.