PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

10790.jpeg
Foto: wavebreakmediamicr / 123RF
Saeima konceptuāli atbalstījusi grozījumus Augstskolu likumā, kas ļaus ieviest vienotu valsts līmeņa jurista kvalifikācijas eksāmenu. 

Tāpat tas ļaus ieviest arī valsts līmeņa eksāmenus citās jomās.

Šāds eksāmens pastāv arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, un tā ieviešana paaugstinās Latvijas juristu kvalifikāciju, iepriekš norādīja Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš.

Atbalstu iniciatīvai par vienotā juristu kvalifikācijas eksāmena ieviešanu iepriekš Tiesu politikas apakškomisijas sēdē pauda arī Augstākās izglītības padomes vadītājs Jānis Vētra, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Anita Rodiņa un Latvijas Studentu apvienības Akadēmiskā virziena vadītājs Arkādijs Zvaigzne.

Grozījumi paredz, ka lēmumu par kvalifikācijas eksāmena ieviešanu pieņems valdība.

Tieslietu ministrija (TM) iepriekš norādīja, ka Latvijā ir zema juridiskās izglītības kvalitāte un kā piemērotākais līdzeklis šīs problēmas risināšanai patlaban uzskatāms valsts vienotais jurista kvalifikācijas eksāmens, kura ieviešana veicinātu juridiskās izglītības kvalitātes kāpumu.

Vairākās diskusijās ir secināts, ka tiesību zinātņu studiju programmu konkurence savā starpā ir radījusi nevis šo programmu kvalitātes paaugstināšanos, bet, tieši pretēji, - kvalitātes strauju kritumu. Tāpat katra augstskola pēc saviem ieskatiem vērtē studentu teorētiskās zināšanas un prasmes, lai piešķirtu valsts atzītu augstākās izglītības diplomu ar jurista vai juriskonsulta kvalifikāciju, informē aģentūra LETA.

Tāpēc patlaban par piemērotāko līdzekli šīs problēmas risināšanai uzskatāms valsts vienotais jurista kvalifikācijas eksāmens, kura ieviešana nozīmētu, ka diploma ieguvējs patiešām atbilst vienotam un samērā augstam jurista profesionālās kvalitātes standartam.