PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 01. maijs

Ziedonis

5842.jpeg
Foto: 123RF Stock Photo
Lai kopīgiem spēkiem varētu kvalitatīvāk un pārliecinošāk sadarboties ar valsts un pašvaldību institūcijām, kas atbildīgas par bērnu tiesību ievērošanu, vairākas bērnu tiesību aizsardzības un atbalsta organizācijas ir nolēmušas dibināt Alternatīvās bērnu aprūpes aliansi.

Latvijā vairāk nekā 8000 bērnu vecāki rūpes par savām atvasēm dažādu iemeslu dēļ ir atstājuši radinieku vai sabiedrības ziņā, vēsta ziņu aģentūra LETA. Ģimenes, kuras uzņēmušās gādību par šiem bērniem, nesaņem nedz pietiekamu psiholoģisku, nedz finansiālu atbalstu. Gandrīz 2000 Latvijas bērnu atrodas bērnunamos, kur nav iespējams nodrošināt ģimenisku aprūpi, un tas nelabvēlīgi ietekmē bērnu emocionālo attīstību, skaidroja Tiesībsarga konsultante komunikācijas jautājumos Ruta Siliņa.

Pēc viņas teiktā, bērniem, kuri savās bioloģiskajās ģimenēs bieži cietuši no vardarbības, ir nepieciešamas īpašas rūpes un gādība. Sevišķi samilzusi ir problēma ar bērniem vecumā līdz trim gadiem, kuri nonāk bērnunamos uzreiz pēc dzimšanas vai pirmā dzīves gada laikā. "Esošā sistēma kavē bērnu nonākšanu ģimenes aprūpē, tādēļ vairākas nevalstiskās organizācijas un fiziskas personas, kurām ir praktiskā darba pieredze bērnu alternatīvās aprūpes jomā un interešu aizstāvības jomā, nolēmušas izveidot Alternatīvās bērnu aprūpes aliansi," skaidroja R. Siliņa.

Alianse apvienos dalībnieku spēkus un praktisko pieredzi, lai kvalitatīvāk un pārliecinošāk sadarbotos ar valsts un pašvaldību institūcijām, kuras atbildīgas par bērnu tiesību ievērošanu. Alianses dalībnieku darbības vīzija esot panākt situāciju, ka katram bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam tiek nodrošināta viņa vajadzībām atbilstoša, droša un atbalstoša aprūpe ģimeniskā vidē.

Iecerēts, ka alianses dalībnieku dažādā pieredze ļaus precīzāk norādīt uz vājajām vietām procesā, kurā tiek lemts par bērnu un ģimeņu likteņiem, kā arī ieteikt, kā pilnveidot atbalsta sistēmu gan bioloģiskajām ģimenēm, gan audžuģimenēm. Līdz šim katra organizācija atsevišķi sniegusi savus priekšlikumus un redzējumu dažādām institūcijām, bet ne vienmēr tie tikuši ņemti vērā.