PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

701025.jpeg
Foto: pexels-photo
Viedtālruņi, datori, planšetdatori un citas ierīces kļuvušas par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Lielu daļu sava laika veltām e-pastu pārbaudīšanai, informācijas meklēšanai un apstrādei, kā arī dažādu komunikācijas rīku izmantošanai. Lai atslēgtos no nepārtrauktās informācijas plūsmas Ziemassvētku gaidīšanas laikā “Samsung skola nākotnei” iesaka jauniešiem kopā ar ģimeni veikt digitālo detoksu.

Digitālais detokss jeb attīrīšanās ir apzināta atteikšanās no dažādu ierīču lietošanas uz noteiktu laika posmu un citkārt tehnoloģijām tērētā laika veltīšana draugiem, ģimenei un arī pašam sev. Mūsdienu digitālajām tehnoloģijām piesātinātajā pasaulē, digitālais detokss kļūst arvien populārāks, it sevišķi brīvdienu un atvaļinājumu laikā. 

“Samsung Skola nākotnei” ir apkopojusi veidus kā pirmssvētku laikā mazināt nemitīgo digitālo troksni, lai baudītu svētku patieso būtību – kopā būšanu ar tuviniekiem.

Izslēdz datoru. Pacenties datoru neizmantot nemaz, būtisko informāciju pārbaudot viedtālrunī. Ja plāno datorā klausīties mūziku vai skatīties filmas, pārliecinies, ka piekļuve internetam ir izslēgta.

Samazini pie viedtālruņa pavadīto laiku. Telefona lietošanas paradumus var iepazīt, izmantojot īpašas lietotnes. Piemēram, QualityTime vēsta, cik bieži telefons atbloķēts, kādas lietotnes un cik ilgi izmantotas. Kad paradumi ir iepazīti, sāc tos mainīt.

Ierobežo laiku, ko pavadi sociālajos tīklos. Laiks, kas pavadīts sociālajos tīklos, skrien ātri. Turklāt bieži vien iztērētās stundas pavadītas nelietderīgi. Lai sociālos tīklus izmantotu jēgpilni, apmeklē tos ar konkrētu mērķi – sazināties ar draugiem vai aizsūtīt vēlējumus radiem ārvalstīs, bet nepadodies kārdinājumam bezmērķīgi klīst pa paziņu ievietotajām foto galerijām.  

Izslēdz mobilos paziņojumus. E-pasti, sociālie tīkli, WhatsApp ziņas un citas lietotnes ik brīdi ģenerē virkni ziņojumu. Ikviena vibrācija un skaņas signāls vilina paziņojumus apskatīt uzreiz pēc to saņemšanas, mazinot spēju koncentrēties. Lai ierobežotu traucēkļus, izslēdz ziņojumus.

Izbaudi klusumu. Viedtālrunī nomaini iestatījumus uz klusuma režīmu. Ja vēlies sevi patiesi izaicināt, izslēdz telefonu un ieliec to galda atvilktnē.

“Laiks bez viedierīcēm sniedz virkni psiholoģisku un emocionālu ieguvumu. Tas mazina trauksmes sajūtu, uzlabo miega kvalitāti, veicina produktivitāti un radošumu un uzlabo attiecības ar līdzcilvēkiem. Turklāt sirsnīgi un jēgpilni pavadīts laiks kopā ar ģimeni veicina jaunieša emocionālo attīstību. Bērns jūtas mīlēts un nozīmīgs, kas savukārt sniedz drošības sajūtu, it sevišķi, kad saskaras ar problēmsituācijām. Attīrīšanās no digitālo tehnoloģiju radītā trokšņa viennozīmīgi ir labākā Ziemassvētku dāvana,” saka psiholoģe Zane Avotiņa.

“Retāka tehnoloģiju izmantošana brīvdienās var būt izaicinājums ikvienam, tomēr jāpatur prātā, ka tehnoloģijas ietekmē daudzus mūsu dzīves aspektus, tāpēc attīrīšanās no digitālajiem trokšņiem ir tikpat būtiska kā regulāri atjauninājumi viedierīcēs,” saka “Samsung Skola nākotnei” programmas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.