PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 22. aprīlis

Armanda, Armands

8890.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
Teju puse vecāku jeb 40% vēlas, lai viņu bērni kļūtu finansiāli neatkarīgi jau studiju laikā. 

Savukārt 27% aptaujāto gribētu redzēt savus bērnus finansiāli patstāvīgus uzreiz pēc augstākās izglītības iegūšanas. No aptaujātajiem 9% būtu gatavi savas atvases finansiāli atbalstīt līdz pat viņu 30.dzimšanas dienai. 7% aptaujāto vēlas, lai bērni kļūtu finansiāli patstāvīgi pēc vidusskolas absolvēšanas, informē ziņu aģentūra Leta.

Uz jautājumu, kādu izglītību vēlētos saviem bērniem, vairākums vecāku jeb 81% norāda - augstāko. Tikai 5% aptaujāto vēlas, lai bērns apgūtu kādu arodu. Savukārt 13% aptaujāto vecāku norādījuši, ka tas, kādu izglītību iegūt, būs paša bērna ziņā un viņi to nevar ietekmēt.

Dati par to, kādā profesijā vēlētos redzēt savus bērnus strādājam, rāda: kopš 2010.gada vecāki nav krasi mainījuši savu viedokli un joprojām par vēlamāko uzskata ārsta (33%), uzņēmēja (31%) un arhitekta (27%) nodarbošanos. Popularitātes pieaugumu pēdējos gados piedzīvojusi inženierzinātne: 2012.gadā to par vēlamo nākotnes darbības jomu norādījuši vien 18% aptaujāto, bet šogad - 26%. Arvien vairāk vecāku vēlas, lai viņu bērni dienās kļūtu par pavāru (10%), skolotāju vai pasniedzēju universitātē (8%). To vecāku skaits, kuri vēlētos savu bērnu redzēt Valsts prezidenta amatā, pēdējo piecu gadu laikā saglabājies nemainīgs - vidēji 7% aptaujāto. Katrs desmitais aptaujātais norādījis, ka atbalstīs jebkuru bērna profesijas izvēli.

Dati iegūti divās aptaujās. Aptauja par to, kādā profesijā vecāki vēlētos redzēt savus bērnus strādājam, veikta maijā sadarbībā ar OMD Snapshots, aptaujājot 753 respondentus vecumā no 15 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku teritorijās.

Savukārt dati par bērnu finansiālo neatkarību iegūti Swedbank klientu-bērnu vecāku aptaujā, kas veikta maijā, aptaujājot respondentus vecumā no 26 līdz 49 gadiem, kuriem ir vismaz viens bērns.