PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

Gudrā duša un stirlinga dzinējs datu centros: jaunieši radījuši idejas videi draudzīgākai nākotnei
Gudrā duša un stirlinga dzinējs datu centros: jaunieši radījuši idejas videi draudzīgākai nākotnei
Foto: Publicitātes attēls
Jau otro gadu Baltijas valstīs norisinās Samsung ideju konkurss jauniešiem “Solve for Tomorrow”, kurā 9.-12. klašu skolēni vairāku mēnešu garumā izstrādāja idejas, kā varam izmantot tehnoloģijas, lai nākotnē dzīvotu ilgtspējīgāk. Konkurss tuvojas noslēgumam, un ir noskaidrotas piecas komandas, kas pārstāves Latviju Baltijas valstu finālā un sacentīsies par balvām 16 000 eiro vērtībā.

“Šogad 51 komanda no Latvijas pretendēja uz iekļūšanu Baltijas valstu finālā, kas ir divas reizes vairāk nekā konkursa pirmajā gadā. Skolēnu izstrādātās idejas apliecināja, ka jaunieši ir vieni no aktīvākajiem dabas aizstāvjiem un zaļā dzīvesveida entuziastiem, turklāt viņi domā ne tikai par vides jautājumu, bet arī sociālu problēmu risināšanu. Ceram, ka jaunieši arī pēc konkursa turpinās pilnveidot un realizēt savas idejas, jo tās ir tiešām vērtīgas un var maziem soļiem izmainīt apkārtējo vidi un pozitīvi ietekmēt sabiedrību,” stāsta Samsung “Solve for Tomorrow” iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

Viena no komandām, kas iekļuvusi lielajā finālā, ir “Ak tu mans dievs” no Siguldas Valsts ģimnāzijas. Viņu ideja ir radīt “gudro dušu”, kas palīdzētu samazināt ūdens patēriņu. Tajā tiktu iebūvēts ūdens plūsmas un temperatūras mērītājs, kā arī sensors, kurš dušas želejas vai šampūna pudeles paņemšanas brīdī uz laiku aptur ūdens tecēšanu. Kad pudele tiek novietota atpakaļ vietā, ūdens turpina tecēt. Produkts būtu viegli savienojums ar “gudrajām mājām” un viedierīcēm.

Savukārt Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komanda “The One Crew” ierosina izveidot mobilo lietotni bērniem un jauniešiem “ScrapUp”. Tā rosinātu domāt radoši un radīt jaunas lietas no nevajadzīgiem materiāliem, piemēram, plastmasas pudelēm un izlietotiem iepakojumiem. Uzņemot fotogrāfiju ar šķietamiem atkritumiem, mākslīgais intelekts tos atpazītu un piedāvātu variantus, ko jaunu no tā var izgatavot. Ideja risina atkritumu problēmu un sniedz lietām “otru dzīvi”.

Rīgas 96. vidusskolas komanda “Gudrinieki 96” ierosina stirlinga dzinēja uzstādīšanu lielos datu centru dzesētājos siltumnīcas efekta samazināšanai. Tā kā datu centros lielāko daļu siltuma  saražo tur esošās elektroiekārtas, šāda dzinēja uzstādīšana ļautu šo enerģiju savākt un izmantot videi draudzīgi.

Komanda “Soilnetic” no Rīgas Teikas vidusskolas vietu finālā ieguvusi ar ideju par viedās augu laistīšanas sistēmu. Produkts sastāvētu no divām ierīcēm – viens mērītu augsnes un gaisa mitrumu, temperatūru un gaismas intensitāti, taču otrs darbotos kā laistīšanas iekārta. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, abas iekārtas pēc īpaši izstrādāta algoritma automātiski aplaistītu augus. Turklāt produktā tiktu iestrādāti saules paneļi, lai sev nepieciešamo enerģiju ierīce uzņemtu no dabas.

“Pasaulei būs būt!” komandas dalībnieki no Rojas vidusskolas piedāvā izveidot augu “Zaļās kastes” un novietot tās pilsētvidē, kur ir liels gaisa piesārņojums, taču nav vietas jauniem apstādījumiem. Kastēs esošie augi ogļskābo gāzi pārveidos par skābekli, turklāt pie katras kastes pievienotais gaisa kvalitātes mērītājs palīdzēs sekot līdzi gaisa piesārņojuma daudzumam.

20. janvārī norisināsies konkursa fināls, kurā komandas aizstāvēs savas idejas, lai sacenstos ar citu Baltijas valstu labākajām komandām par galveno balvu 10 000 eiro vērtībā - 5000 eiro naudas balvu un Samsung ierīcēm 5000 eiro vērtībā. Otrās vietas ieguvēji saņems Samsung ierīces 4000 eiro vērtībā, bet trešās vietas ieguvēji – ierīces 2000 eiro vērtībā.

Par “Solve for Tomorrow”

Konkursu “Solve for Tomorrow” sociālās iniciatīvas ietvaros rīko “Samsung Electronic Baltics”. Samsung “Solve for Tomorrow” ir globāla iniciatīva, kas tiek īstenota vairāk nekā 30 valstīs visā pasaulē un veicina skolēnu pašizglītošanos STEM nozarēs (dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika), kā arī motivē bērnus un jauniešus risināt sev un apkārtējai sabiedrībai aktuālus jautājumus. Iniciatīvas partneri Latvijā ir LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un portāls "Labs Of Latvia",  Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, Liepājas Zinātnes un izglītības inovāciju centrs ZIIC, Latvijas Drošāka interneta centrs, Pasaules Dabas fonds, Vides izglītības fonda Ekoskolu programma, Latvijas Zaļā kustība, SIA “Zaļā josta”, SIA “Getliņi EKO”, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūra “CUBE”.

Plašāk par projektu šeit.

Iespēja uzzināt jaunāko šeit.