PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

Iespēju sniegšana nākotnes līderiem: Eiropas Komisija izsludina 'ImagineEU' konkursu vidusskolām
Iespēju sniegšana nākotnes līderiem: Eiropas Komisija izsludina 'ImagineEU' konkursu vidusskolām
Foto: ImagineEU
Sākoties jaunam mācību gadam, skolēniem visā Eiropas Savienībā (ES) tiek sniegtas ievērojamas iespējas, kas sola iesaistīšanos un izglītību ES demokrātijas jomā.

Eiropas Komisija izsludina konkursu ImagineEU, aicinot skolēnus doties atklājumiem pilnā ceļojumā.

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir demokrātisks instruments, kas izstrādāts, lai veicinātu aktīvu pilsoniskumu un iesaistīšanos ES. Tā sniedz iespēju Eiropas pilsoņiem aktīvi veidot ES politiku un piedalīties tās demokrātiskajos procesos. Tagad ir skolēnu kārta iesaistīties ImagineEU konkursā, kas stingri balstās uz Eiropas pilsoņu iniciatīvas principiem.

Šī inovatīvā izglītības ceļojuma pamatā ir nesen izlaistā Eiropas pilsoņu iniciatīvas rīkkopa skolām: „ES demokrātija darbībā — paudiet savu viedokli ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu”. Šis interaktīvais resurss ir paredzēts pedagogiem un izstrādāts, lai sniegtu skolēniem nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai tie varētu kļūt par aktīviem ES pilsoņiem un iesaistīties dažādās norisēs. Rīkkopa iepazīstina skolēnus ar ES un pieejamajiem rīkiem, kas ļauj piedalīties tās demokrātiskajos procesos, un kalpo par pamatu, uz kura skolēni var veidot savu redzējumu par labāku Eiropu.

Šī rīkkopa ir veidota no četrām tematiskajām vienībām, katra ar atšķirīgu fokusu, pārejot no vispārīgākas informācijas par ES uz konkrētu informāciju un darbībām, kas saistītas ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Eiropas pilsoņu iniciatīvas rīkkopu ir iespēja lejupielādēt visās oficiālajās ES valodās.

Šajā akadēmiskajā gadā skolēni no visām ES dalībvalstīm tiek aicināti dalīties ar savām inovatīvajām idejām un apzināt konkrētas darbības, kas veidotu Eiropu par vēl labāku dzīvesvietu. Konkursam ir stimuls — uzvarētāju komandas balvā saņems mācību braucienu uz Briseli, kas atrodas ES sirdī.

Bet kas tieši tiek gaidīts no dalībniekiem?

Dalībnieki tiek mudināti veidot nelielas grupas, kurās viņi var kopīgi ģenerēt idejas par Eiropas līmeņa pārmaiņām, kas varētu uzlabot visu ES pilsoņu dzīves kvalitāti. Paturot prātā savu redzējumu, viņi uzsāk radošo procesu, lai izveidotu īsu, pārliecinošu videoklipu, kas palīdzēs piesaistīt atbalstu viņu idejai.

Konkursā var piedalīties visi vidusskolas skolēni ES, kuri pašreiz mācās divās pēdējās vidusskolas klasēs. Pirmās trīs vietas ieguvušās skolēnu komandas kopā ar skolotājiem dosies uz Briseli, kur tiksies ar Eiropas institūciju pārstāvjiem, kas nodarbojas ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu un uzzinās vairāk par dažādu ES institūciju lomu un ES vēsturi.

Videoklipi (kuru garums nepārsniedz 3 minūtes) jāizstrādā un jāsagatavo grupai, kurā ir līdz 7 skolēniem no vienas skolas, darbojoties viena vai divu skolotāju uzraudzībā.

Prasībām atbilstošie videoklipi pēc iesniegšanas tiks augšupielādēti konkursa tīmekļa vietnē, kur skatītāji tiks aicināti balsot par saviem favorītiem.

Pēc publiskā balsojuma pabeigšanas labākos videoklipus vērtēs konkursa žūrija un 2024. gada 20. februārī tiks paziņoti trīs uzvarētāji.

Darbu iesniegšanas termiņš ir 2023. gada 13. decembris. Pilni konkursa noteikumi un pieteikuma informācija ir pieejama konkursa tīmekļa vietnē.

Ieintriģēja? Plašāka informācija, tostarp visaptveroša informācija par pašu Eiropas pilsoņu iniciatīvu, ir pieejama šajā tīmekļa vietnē.

Kas ir Eiropas pilsoņu iniciatīva?

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir demokrātisks instruments, kas izstrādāts, lai mudinātu dažādu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņus pieprasīt izmaiņas jautājumos, kuri viņiem ir svarīgi un attiecībā uz kuriem Eiropas Komisijai ir pilnvaras ierosināt ES tiesību aktus. Eiropas pilsoņu iniciatīva ļauj organizatoru grupām (no vismaz 7 dalībvalstīm) ierosināt tiesību aktus, lai potenciāli veidotu ES politikas nākotni.

Pēc juridiskās atbilstības pārbaudes ES pilsoņi tiek aicināti gada laikā atbalstīt iniciatīvas. Kad iniciatīva ir savākusi vienu miljonu parakstu un valstu iestādes ir to apstiprinājušas, komisāri lemj par oficiālu atbildi uz iniciatīvu, uzsverot, kādas darbības tiks veiktas, ja tādas būs, un kādēļ.

Kopš 2012. gada vairāk nekā 900 pilsoņu ir uzsākuši 103 iniciatīvas daudzās politikas jomās, no vides aizsardzības un dzīvnieku labturības līdz transportam, patērētāju aizsardzībai, sociālajām tiesībām un pamattiesībām. Visā ES tika savākti vairāk nekā 18 miljoni parakstu, no kuriem vairāk nekā 114 tūkstoši parakstu tika savākti Latvijā. Pašlaik notiek parakstu vākšana attiecībā uz 10 iniciatīvām un par 9 iniciatīvām tika saņemta oficiāla atbilde no Eiropas Komisijas. 

Plašāka informācija par Eiropas pilsoņu iniciatīvu

Lai uzzinātu vairāk par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, jūs varat noklausīties nesen izlaisto raidieraksta CitizenCentral epizodi (pieejama arī platformās Apple Podcasts, Spotify, Google Aplādes un Soundcloud).

Šajā epizodē tiek apspriesta sekmīgo pilsoņu iniciatīvu ietekme.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas galvenie aspekti

Iniciatīvas, kurām pašlaik tiek vākti paraksti

Sadarbība ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas vēstnešiem (Europa.EU)

Konkursa vadlīnijas

Reklāmraksts