PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

8589.jpeg
Foto: sifotography / 123RF
Pats lielākais ieguvums no vaučeru sistēmas būs tas, ka izglītība kļūs pieejamāka un vienlīdzīgāka. Tas nozīmē, ka lauku bērns mācīsies tikpat moderni aprīkotā ķīmijas kabinetā kā skolēns galvaspilsētā.

Vaučeru sistēma nekādā gadījumā neparedz mazo skolu iznīdēšanu, norāda Izglītības un zinātnes ministrijas Finanšu grupas vadītāja Zane Ozola. Gluži otrādi – ir paredzēts tās transformēt multifunkcionālos centros, kur skolas telpās varētu darboties arī vietējā bibliotēka vai doktorāts, vai baznīcas draudze, vēsta ziņu portāls Diena.lv.

Turklāt jaunā sistēma paredz, ka mazajās skolās būs tikai sākumskolas no pirmās līdz sestajai klasei. Tas paredz mazākas izmaksas kabinetu ierīkošanai, jo sākumskolā atšķirībā no vidusskolas galvenā vērtība un instruments, ar ko strādāt, ir skolotāja personība. Līdz šā gada jūlijam darba grupa definēs, kas ietilpst vienam skolēnam paredzētajā pakalpojumu grozā, kā arī precīzi pa pozīcijām noteiks izmaksas.

Savukārt Daugavpils novada Izglītības pārvaldes vadītāja Irēna Bulaša uzskata ka, ieviešot vaučeru sistēmu, mazās skolas ir vienkārši nolemtas iznīcībai, jo mazās skolas ar to finansējumu, kuru ministrija pašlaik piedāvā novirzīt viena skolēna finansēšanai, izdzīvot nevar. Ja šādā skolā ir, piemēram, jānomaina jumts, tad pie vaučeru sistēmas tam finansējuma vienkārši nebūs.

Viņasprāt, pašlaik no ministrijas puses ir pārāk maz informācijas, kā tieši vaučeru sistēma darbosies, kādas izmaksas tajā ietilps, kas jāsedz pašvaldībai, kas ministrijai. Jebkurā gadījumā, ja lielajās skolās šī sistēma varbūt vēl varētu darboties, tad mazo skolu gadījumā par to ir lielas bažas, vai tās vispār spēs izdzīvot.