PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

adult-band-bokeh-417456.jpg
Foto: pixels / Pexels
Izstrādāta izglītojoša mājaslapa "Tautasmuzikasinstrumenti.lv" par tautas mūzikas instrumentiem Latvijā, informēja projekta producente Kristīne Freiberga.

Lielākoties mājaslapa veltīta vairāk nekā 40 mācību video etnogrāfiskās kokles spēles pamatu un repertuāra apguvei.

No tautas mūzikas instrumentu klāsta ir izraudzīti tādi, kuru muzikālās kvalitātes ļautu tos izmantot dažādās mūsdienu muzicēšanas situācijās. Projekta veidotāji cer, ka tīmekļa vietne kalpos kā atspēriena punkts dažu pavisam retu mūzikas instrumentu spēles un izgatavošanas tradīciju atdzimšanai Latvijā, līdzīgi kā to šobrīd var novērot ar koklēm.

"Mūsdienās, kad cilvēki vairs nedzīvo kā senāk un kad ir ieviesušies daudzi mūsdienu kultūrai raksturīgie instrumenti, arvien skaidrāka ir sajūta par to, ka tradicionālo instrumentu nozīme nav mazinājusies, tieši otrādi - tie arvien ir vajadzīgi kultūras daudzveidības un savpatības uzturēšanā, bet galvenais - tie var atklāt jaunus muzikālās izteiksmes apvāršņus, iedvesmot dažādām mūzikas aktivitātēm un piepildīt emocionālo vajadzību pēc savas kultūras saknēm," sacīja projekta koncepcijas autors Valdis Muktupāvels.

Jaunā mājaslapa pamatā balstīta uz V.Muktupāvela pētījumu, kas publicēts monogrāfijā "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā".

Padziļinātai tradicionālās mūzikas kultūras iepazīšanai noderēs mājaslapā iekļautie ieteicamās literatūras un skaņu ierakstu saraksti. Mūzikas instrumentu meistaru un skolotāju saraksts ir, iespējams, plašākā Latvijā publiski pieejamā datubāze, kas ļaus ikvienam interesentam tikt pie sava tautas mūzikas instrumenta vai satikt padomdevēju spēles apguvē.

Mājaslapas projektā plānots turpināt digitālā mācību līdzekļa izstrādi, papildinot citu tautas mūzikas instrumentu sadaļas ar informāciju un video materiāliem šo instrumentu spēles apgūšanai. Tāpat veidotāji cer, ka mūzikas skolas, folkloras kopas, nozares profesionāļi, mūzikas instrumentu meistari, skolotāji, citi interesenti un tautas mūzikas instrumentu spēles entuziasti gan komentēs šajā lapā ievietoto materiālu pielietojamību, gan sniegs jaunus ierosinājumus mājaslapas turpmākai papildināšanai, informē aģentūra LETA.

Tīmekļa vietnes idejas autors un uzturētājs ir Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Projekta pirmais posms tapis Valsts pētījumu programmā "Habitus" un veidots, sadarbojoties Latvijas Kultūras akadēmijai, biedrībai "Culturelab" un mārketinga aģentūrai "New Black".

Līdzeklis top ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu mērķim "Digitālo mācību līdzekļu izveide".