PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 04. marts

Alise, Auce, Enija

9728.jpeg
Foto: theartofphoto / 123RF
Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātais grozījumu projekts noteikumiem par auto vadītāju apmācību kārtību ietver "būtiskus riskus". 

Tie būtu jānovērš, lai vadītāju apmācības Latvijā nekļūtu mazāk pieejamas un dārgākas, izvērtējot noteikumus, secinājusi Konkurences padome (KP).

Noteikumu projekts paredz, ka turpmāk teorētiskās apmācības būs jāpasniedz 11 vienas dienas moduļos, kas katrs ilgst piecas akadēmiskās stundas un ko autoskolas nav tiesīgas sadalīt pa vairākām dienām.

KP uzskata, ka šāda prasība ir nesamērīga iejaukšanās apmācāmo personu un autoskolu attiecībās un ir nepieciešams nodrošināt iespēju piedāvāt apmācības moduļus ar mazāku mācību stundu skaitu vienā dienā, bet garāku kopējo teorētisko apmācību laiku. Tādējādi apmācības netiktu liegtas strādājošiem studentiem, jaunajiem vecākiem, cilvēkiem ar striktu darba laiku, cilvēkiem ar veselības problēmām vai viņu aizgādņiem un citām sabiedrības grupām, kam var būt grūti 11 dienas izbrīvēt vairāk nekā četras astronomiskās stundas (ieskaitot starpbrīdi) mācībām.

Nedalāmo moduļu sistēma ierobežotu arī autoskolu konkurenci, jo tās vairs nevarētu konkurēt, piedāvājot klientiem izdevīgākus teorētisko apmācību grafikus.

Otrs būtiskais KP iebildums saistīts ar jaunu prasību, lai katrai autoskolai būtu savs noteiktām prasībām atbilstošs braukšanas mācību laukums vai līgums par šāda laukuma izmantošanu. Mazajām autoskolām pašām šādu laukumu nav, savukārt lielās skolas savus laukumus mazajiem konkurentiem varētu nevēlēties izīrēt par saprātīgu cenu vai nevēlēties izīrēt vispār. Ja mazās autoskolas, nespējot izpildīt jaunās prasības, būs spiestas pārtraukt darbību, samazināsies konkurence un attiecīgi varētu sadārdzināties cenas.

"Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām" patlaban atrodas saskaņošanas stadijā pēc izsludināšanas valsts sekretāru sanāksmē.

Veicinot labās prakses pieejamību un darbības caurskatāmību, KP turpmāk piedāvās iespēju iepazīties ar būtiskākajiem viedokļiem, atzinumiem un skaidrojumiem, publicējot tos iestādes interneta vietnē

Dokumenti, kas gatavoti atsevišķiem uzņēmumiem, valsts pārvaldes iestādēm vai pašvaldībām, var palīdzēt arī citiem interesentiem labāk izprast konkurences principu piemērošanu gan uzņēmējdarbībā, gan valsts pārvaldē, skaidro KP.