PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 18. jūnijs

Alberts, Madis

Latgaliešu valodas pratējus aicina iesaistīties tekstu ierunāšanā valodas tehnoloģiju attīstīšanai
Latgaliešu valodas pratējus aicina iesaistīties tekstu ierunāšanā valodas tehnoloģiju attīstīšanai
Foto: Travelwithkkrista
Ar mērķi saglabāt nākamajām paaudzēm liecību par mūsdienu latgaliešu valodu un tās unikalitāti, kā arī sekmēt to, ka modernās tehnoloģijas spēj “saprast” un “komunicēt” tajā, sabiedriskās iniciatīvas “Balsu talka” īstenotāji aicina latgaliešu valodas lietotājus iesaistīties latgalisko tekstu ierunāšanā, kā arī pārbaudīt jau ierunātos teikumus.

To var izdarīt ŠEIT.

“Balsu talka” ir projekts latviešu valodas nākotnei. Tā mērķis ir iemūžināt mūsdienās runāto latviešu valodu un nodrošināt latviešu valodas pieejamību tehnoloģiju attīstībai. Iniciatīva latviešu valodas attīstībai tehnoloģijās iesākta šī gada pavasarī, bet tagad, rudenī, pievienota iespēja ikvienam latgaliešu valodas lietotājam palīdzēt arī latgaliešu valodas iedzīvināšanai mūsdienu tehnoloģijās.

“Latgaliešu valoda ir unikāla un ļoti būtiska latviskās identitātes sastāvdaļa. Ja vēlamies to saglabāt nākamajām paaudzēm, par to ir jādomā jau tagad. Šobrīd latgaliešu valodu ikdienas saziņā izmanto aptuveni 165 000 cilvēku, kas ir deviņi procenti no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Taču valodas lietotāju skaits īpaši jaunākās paaudzes vidū samazinās, tāpēc aicinām latgaliešu valodas pratējus iesaistīties šajā projektā, pievienot savu balsi un tādējādi sniegt savu artavu tās saglabāšanā,” aicina “Balsu talkas” latgaliešu valodas projekta “Bolsu tolka” vadītāja, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) Mākslīgās intelekta laboratorijas zinātniskā asistente Kristīne Pokratniece.

“Balsu talkas” latgaliešu valodas versija darbojas pēc tāda paša principa kā latviešu valodas iniciatīva. Tajā ir iespējams gan ierunāt vismaz piecus teikumus no piedāvātā teksta, gan pārbaudīt jau ierunāto materiālu. Laiks, cik vietnē veltīt iniciatīvai, ir katra interesenta brīva izvēle – tās var būt gan pāris minūtes tikai ierunāšanai vai tikai pārbaudei, gan, ja ir iespējas un interese, ilgāks.

“Balss paraugu ierakstīšana un ierunāto stundu pārbaudīšana “Balsu talkas” latgaliskajā versijā sniedz arī tehnoloģiskus ieguvumus. Sasniedzot noteiktu ierunāto stundu skaitu, tā var tikt izmantota modernajās tehnoloģijās, sniedzot iespēju cilvēkam dot komandas un “sazināties” ar ierīci latgaliešu valodā,” uzsver viens no projekta “Balstu talka” iniciatīvas autoriem un programmatūras tulkotājs Raivis Dejus.

Ierunājamie teksti latgaliski ir gan teikumi, gan atsevišķi vārdi, kurus izmantošanai vietnē atlasījuši Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un LU MII eksperti.

Par iniciatīvu “Balsu talka”

“Balsu talku” organizē LU Matemātikas un informātikas institūts, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija un UNESCO Latvijas Nacionālā  komisija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un latgaliešu kultūras kustību “Volūda”. Projektu atbalsta Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna projekts “Valodu tehnoloģiju iniciatīva”.