PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 07. decembris

Anta, Antonija, Dzirkstīte

Baiba.Demberga,Natalija Kameniuk, Daina Sproge.JPG
Foto: Publicitātes foto
Gaidot Latvijas simtgadi, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) sagaidīja un svinīgi sveica Latvijā ieradušos 2018. gada 100. brīvprātīgo.

 Brīvprātīgā - Natālija Kameniuka (Nataliia Kameniuk) Rīgā ieradās no Ukrainas, bet tālāk devās uz Talsiem, kur gandrīz gadu ilgā projektā īstenos brīvprātīgo darbu Talsu tūrisma un informācijas centrā.

Natālija Kameniuka: „Uz Latviju atbraucu, jo man iepatikās “Talsu novada fonda” piedāvātais projekts – veikt brīvprātīgo darbu Talsu tūrisma informācijas centrā. Man ir 28 gadi, man ir divas profesijas – IT speciāliste un angļu valodas pasniedzēja. Pirms projekta pieaugušajiem Ukrainā mācīju angļu valodu, bet sapratu, ka vēlos kaut ko savā dzīvē mainīt. Uzskatu, šis ir pēdējais brīdis, kad varēju piedalīties “Erasmus+: Jaunatne darbībā” projektā, jo šī programma atļauj iegūt brīvprātīgā pieredzi līdz 30 gadu vecumam. Dalība šajā projektā man  ir arī sava veida piedzīvojums. Brīvprātīgais darbs ir lieliska iespēja pašam sevi iepazīt, tas sniedz ieguvumu gan sabiedrībai, gan arī individuāli katram brīvprātīgā darba veicējam.”

JSPA direktore Daina Sproģe norāda: „Brīvprātīgais darbs ir neformālas izglītības veids, kur nokļūstot citā valstī, citā ikdienā un kultūrā, jaunietis ik brīdi gan sadzīvē, gan darbā apgūst jaunas zināšanas un, kas ir īpaši būtiski, iepazīst pats sevi un savas spējas. Brīvprātīgais darbs tādā veidā ir ieguvums jaunietim, kas apgūst ko jaunu. Ar brīvprātīgā darba veicēja ieguldījumu ieguvums ir arī sabiedrībai kopumā, kurā tas darbojas.”

“Talsu novada fonds brīvprātīgos uzņem no 2016. gada. Jaunieši ļauj pavisam citādāk paskatīties uz organizācijas darbu. Viņi organizācijas ikdienā ienes lielāku dzīvību, Eiropas elpu, jaunas idejas un svaigu skatījumu uz līdz šim organizētajām aktivitātēm. Brīvprātīgie, kas atbraukuši no citām valstīm, saliedē arī vietējo sabiedrību. Interesanti, ka daudzi projekta laikā atbraukušie jaunieši Latvijā vēlas palikt arī pēc projekta beigām. Pirmais brīvprātīgais, kurš atbrauca uz Talsu novada fondu, bija no Francijas. Viņa projekts ir jau beidzies, bet viņš turpina dzīvot Latvijā – strādā par franču valodas skolotāju Rīgā,” iespaidos par “Erasmus+: Jaunatne darbībā” Brīvprātīgā darba projekta īstenošanu dalās Iveta Rorbaha, Talsu novada fonda valdes priekšsēdētāja.

Par turpmākajām “Erasmus+: Jaunatne darbībā” Brīvprātīgā darba iespējām norāda D. Sproģe: „Šis gads ir īpašs mūsu valstij, tādēļ sveicam šī gada 100. iebraukušo brīvprātīgā darba veicēju. Šī gada nogalē JSPA jaunas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” ietvaros paredz vēl plašāku brīvprātīgā darba projektu īstenošanu, jo tiks atbalstītas arī nacionāla mēroga iekļaujošas brīvprātīgā darba aktivitātes. Plašāka informācija par programmu un iespējām būs pieejama tīmekļa vietnē www.jaunatne.gov.lv ”

Atgādinām, ka ik gadu jauniešu skaits, kuri izvēlas kļūt par programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” brīvprātīgajiem Latvijā, svārstās robežās no 100 līdz nepilniem 200.

“Erasmus+: Jaunatne darbībā” Brīvprātīgā darba projekti piedāvā jauniešiem vecumā no 17 līdz 30 gadiem iegūt pirmo darba pieredzi jomā, kurā jaunietis nolēmis studēt vai ieguvis specialitāti, vai vienkārši – vēlas izmēģināt, lai saprastu, vai izvēlētajā sfērā viņš vēlētos turpināt savas darba gaitas. Par brīvprātīgo darbu jaunietis algu nesaņem, bet ar Eiropas Komisijas atbalstu viņam tiek segti ceļa, dzīvesvietas, ēdināšanas un apdrošināšanas izdevumi, kā arī ik mēnesi jaunietis saņem nelielu kabatas naudu savām vajadzībām. Kabatas naudas apmērs katrā valstī ir atšķirīgs. Tās lielumu nosaka Eiropas Komisija.  Uz Latviju atbraukušo brīvprātīgo kabatas nauda ir 120 eiro mēnesī (jeb 4 eiro dienā). Tieši tāpat kā Igaunijā un Lietuvā.