PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 26. februāris

Aurēlija, Evelīna, Mētra

10515.jpeg
Foto: Latvijas badmintona federācija
Latvijas badmintona federācija iegādājusies 50 Pasaules badmintona federācijas skolu programmas “Shuttle time” badmintona komplektus, lai tos izplatītu skolās.

Katrā “Shuttle time” komplektā ir soma, 16 raketes, 4 badmintona tīkli, un 4x6 badmintona neilona bumbiņas.

Latvijas Badmintona federācijas prezidents Mareks Gruškevics precizē, ka bezmaksas badmintona komplekts pienākas tām Latvijas mācību iestādēm, kuras, parakstot sadarbības līgumu, apņemas šo komplektu izmantot ne tikai sporta stundās, bet arī dod audzēkņiem iespēju noteiktā laikā spēlēt badmintonu pēc stundām.

Mācību iestādei arī jāapņemas noorganizēt vietēju badmintona turnīru vismaz vienā vecuma grupā, kurā piedalās vismaz 6 dalībnieki vienā kategorijā. “Tas var būt turnīrs, piemēram, visiem skolas 6.klases skolēniem, vai arī U13 un U15 vecuma grupā, ļaujot turnīrā piedalīties visiem skolas audzēkņiem, kas vēl nav sasnieguši attiecīgo vecumu. Latvijas badmintona federācija plāno organizēt Latvijas mēroga skolu turnīru, sākotnēji mudinot noskaidrot labākos klasē, tad skolā, tad novadā, tad reģionā, un visbeidzot Latvijas mērogā,” skaidro Mareks Gruškevics.

Mācību iestādei arī jāapņemas deleģēt vismaz 2 pārstāvjus uz vismaz vienu no Latvijas badmintona federācijas kalendārā minētajiem badmintona turnīriem, īpašu uzmanību pievēršot Latvijas čempionātam attiecīgajā vecuma grupā. Latvijā badmintona turnīri notiek gandrīz katru nedēļu, tai skaitā ļoti plašā ģeogrāfijā. Ir gan turnīri Latvijas elites spēlētājiem A grupā, gan arī B, C un D meistarības grupās, un ir arī E grupa, kur var piedalīties iesācēji.

“Latvijas badmintona federācija ir ieinteresēta, lai ikvienā Latvijas novadā ir iespēja spēlēt badmintonu gan mācību laikā, gan arī pēc tam. Skolu programma ir viens no veidiem, kā būtiski veicināt badmintona popularitāti Latvijā,” norāda Mareks Gruškevics.

Lai spēlētu badmintonu, nepieciešama zāle ar krāsotām, līmētām vai iezīmētām līnijām, 155 cm augstumā nostiprināts tīkls, badmintona raketes un badmintona bumbiņas. Sporta zālē, kurā ietilpst basketbola laukums, var ietilpināt vismaz 4 badmintona laukumus. Turklāt, badmintona laukumu var iekārtot ne tikai sporta zālē, bet arī skolas aktu zālē, kā arī vestibilā, ja to ļauj griestu augstums. Badmintona laukuma izmēri ir 13,4 x 6,10 metri.

Mareks Gruškevics uzskata, ka badmintons ir īpaši piemērota sporta spēle mazajās skolās, kur ir grūtāk noorganizēt pilnvērtīgu viena vecuma audzēkņu komandu basketbolā, florbolā, volejbolā vai futbolā. Badmintona spēlē pietiek ar diviem spēlētājiem, bet treniņā paralēli var darboties gan jaunāki un vecāki sportisti, gan zēni un meitenes, gan iesācēji un pieredzējušie spēlētāji.

“Badmintons ir olimpiskais sporta veids. Tā ir ļoti aizraujoša sporta spēlē, kas attīsta ātrumu, izturību, ātrumizturību un reakciju. Badmintona spēlētājam ir jāprot lēkt augstu, izstiepties tālu, kā arī jāprot ļoti ātri pieņemt lēmumus,” stāsta Mareks Gruškevics, piebilstot, ka ļoti liela nozīme badmintonā ir psiholoģijai, jo uzvar ne tikai prasmīgākais, veiklākais un izturīgākais, bet arī tas, kuram “lielāka kārtība galvā”.

“Shuttle time” badmintona komplektus Latvijas badmintona federācija ir iegādājusies no Eiropas badmintona konfederācijas, par katru komplektu samaksājot 100 eiro. Tirgus cena šādam komplektam būtu aptuveni 200 eiro.

Latvija pievienojas Pasaules badmintona federācijas skolu programmai "Shuttle time" 2015.gada oktobrī, Dobeles novada Penkulē noorganizējot pirmo apmācības semināru sporta skolotājiem. Programmā ir 22 dažādu badmintona nodarbību piemēri, kā arī 89 video kā vadīt badmintona nodarbību skolas vecuma bērniem. Gada laikā "Shuttle time" semināri ir noorganizēti arī Preiļos, Talsos, Saldū, Liepājā un Grobiņā, apmācot badmintona trenēšanas pamatus vairāk nekā 100 treneriem un sporta skolotājiem.

2016.gada 7.septembrī savu “Shuttle time” badmintona komplektu kā pirmais Latvijā saņēma LLU Sporta centrs - viena no 18 Latvijas badmintona federācijas aktīvajām dalīborganizācijām. “Shuttle time” komplekti tiks izplatīti ne tikai skolās, bet arī augstskolās, kā arī viens komplekts pienākas katrai Latvijas badmintona federācijas dalīborganizācijai. Šobrīd “Shuttle time” komplektus jau saņēmuši Latvijas badmintona federācijas biedri: “Dārta”, Cēsu "Saulrīti", "LIPS", Siguldas badmintona klubs, Siguldas sporta skola, BK "Rīga" un Olaines klubs “A-73”. Šonedēļ badmintona komplekti tiks nodoti Rīgā, Ozolniekos un Talsos.

2016.gada 13.septembrī savus “Shuttle time” badmintona komplektus saņēma 6 Siguldas novada skolas. Somu pasniegšana notika svinīgi Siguldas novada domes telpās, klātesot Siguldas novada domes priekšsēdētājam Uģim Mitrevicam un Latvijas badmintona federācijas ģenerālsekretāram Kristianam Rozenvaldam. Arī cituviet badmintona komplektu pasniegšana tiek plānota kā svinīgs un sportisks pasākums.

Lai bez maksas iegūtu “Shuttle time” badmintona komplektu, mācību iestādes tiek aicinātas pieteikties Latvijas badmintona federācijā, sūtot e-pastu uz [email protected] vai zvanot pa tālruni 26624466.